Przejdź do zawartości

Krzysztof Wirtemberski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzysztof Wirtemberski
Ilustracja
ilustracja herbu
książę Wirtembergii
Okres

od 1550
do 28 grudnia 1568

Dane biograficzne
Dynastia

Wirtembergowie

Data i miejsce urodzenia

12 maja 1515
Bad Urach

Data i miejsce śmierci

28 grudnia 1568
Stuttgart

Ojciec

Ulryk Wirtemberski

Matka

Sabina Wittelsbach

Żona

Anna Maria Brandenburska

Dzieci

Eberhard,
Jadwiga,
Elżbieta,
Sabina,
Emilia,
Eleonora,
Ludwik,
Dorota,
Anna,
Zofia

Krzysztof Wirtemberski (ur. 12 maja 1515 w Bad Urach, zm. 28 grudnia 1568 w Stuttgarcie) – książę Wirtembergii.

Syn księcia Ulryka Wirtemberskiego i Sabiny Wittelsbach. Jego dziadkami byli: hrabia Henryk Wirtemberski-Mömpelgard i Ewa Salm oraz książę Bawarii Albrecht IV Wittelsbach i Kunegunda Habsburżanka.

Krótko po jego narodzinach matka wraz z dworem przeniosła się do Monachium. Przebywał na dworze cesarza Karola V, gdzie zdobywał doświadczenie polityczne. Cesarz przygotowywał go, aby przejął władzę po swoim ojcu. Syna i ojca dzieliła nie tylko polityka i charakter, ale również wyznanie. Ulryk przyjął protestantyzm i wprowadził go do Wirtembergii. Gdy przejął władzę w hrabstwie Mompelgard, Krzysztof ponownie wprowadził katolicyzm.

W 1550 roku po śmierci ojca został księciem Wirtembergii. Cztery lata później po ślubie z Anną Marią Brandenburską-Ansbach córką Jerzego, margrabiego Brandenburgii-Ansbach z protestanckiej dynastii Hohenzollern, sam zmienił wyznanie. Jednak, aby móc panować jako protestant, musiał zapłacić cesarzowi. Krzysztof uporządkował prawo państwowe i sprawy kościelne na terenie księstwa.

Krzysztof i Anna Maria byli rodzicami m.in.: