Fryderyk Eugeniusz Wirtemberski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fryderyk Eugeniusz Wirtemberski
Friedrich Eugen Württemberg.jpg
książę Wirtembergii
Okres panowania od 20 maja 1795
do 23 grudnia 1797
Dane biograficzne
Dynastia Wirtembergowie
Urodziny 21 stycznia 1732
Stuttgart
Śmierć 23 grudnia 1797
Hohenheim
Ojciec Karol Aleksander Wirtemberski
Matka Maria Augusta Thurn und Taxis
Żona Fryderyka Dorota Zofia Brandenburg-Schwedt
Dzieci Fryderyk Wilhelm,
Ludwik Fryderyk,
Eugeniusz Fryderyk,
Zofia Dorota,
Wilhelm Fryderyk,
Ferdynand Fryderyk,
Fryderyka Elżbieta,
Elżbieta Wilhelmina,
Wilhelmina Fryderyka,
Karol Fryderyk,
Aleksander Fryderyk,
Henryk Karol;
nieślubne:
Jan Jerzy
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Fryderyk Eugeniusz Wirtemberski (ur. 21 stycznia 1732 w Stuttgarcie; zm. 23 grudnia 1797 w Hohenheim) – książę wirtemberski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Trzeci syn księcia Karola Aleksandra Wirtemberskiego i Marii Augusty Thurn und Taxis. Młodszy brat Karola Eugeniusza i Ludwika Eugeniusza. Dopiero u schyłku życia, raczej nieoczekiwanie, przejął panowanie po śmierci starszych braci niemających męskiego potomka z małżeńskiego łoża.

Tak jak bracia przebywał w młodości na dworze króla pruskiego Fryderyka II. Przebywał w Salzburgu i Koblencji wraz z królem Prus, zdobywał doświadczenia militarne we Wrocławiu. Od 1749 roku dowodził królewskimi dragonami.

W latach 1750-1791 był właścicielem pałacu w Trzebiatowie.

29 listopada 1753 roku poślubił Fryderykę Dorotę, kuzynkę króla Fryderyka. W umowie małżeńskiej zapisano, że dzieci pary będą ewangelikami. Wychowanie dzieci na ewangelików miało służyć powrotowi domu wirtemberskiego do luteranizmu i uspokoić jego w przygniatającej mierze luterańskich poddanych.

W 1756 roku wyjechał na wyspę Minorka, gdzie jego brat Ludwik dowodził Fortem św. Filipa. Brał udział w wielu bitwach wojny siedmioletniej. Od 1769 roku przez prawie 20 lat przebywał w Montbéliard, gdzie zarządzał tą częścią księstwa. Gdy w 1786 roku jego brat przejął władzę w Montbéliard, Fryderyk zaczął ponownie podróżować. W 1791 roku król pruski Fryderyk Wilhelm II przekazał mu zarządzanie Brandenburgią-Ansbach i Brandenburgią-Bayreuth wraz z tytułem generalnego gubernatora.

Ludwik Eugeniusz zmarł w 1795 roku pozostawiając trzy córki. W związku z tym Fryderyk wstąpił na tron Wirtembergii. Krótko po przejęciu władzy stawił opór armii francuskiej. Stoczył bitwę pod Kniebis, którą przegrał. 7 sierpnia 1796 roku podpisał w Paryżu porozumienie, na mocy którego Wirtembergia miała pozostać neutralna w czasie wojny Francji z II koalicją, wojska francuskie mogły swobodnie przebywać na terenie księstwa, oraz musiał zapłacić 8 milionów franków kontrybucji.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Fryderyk i Zofia mieli w sumie 12 dzieci:

Fryderyk Eugeniusz miał jednego syna ze związku pozamałżeńskiego, Jana Jerzego (1790–1860), który otrzymał tytuł księcia von Sontheim.

Poprzednik
Ludwik Eugeniusz Wirtemberski
Wuerttemberg Arms.svg Książę Wirtembergii
1795-1797
Wuerttemberg Arms.svg Następca
Fryderyk I Wirtemberski