Książę Kornwalii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Książę Karol, książę Kornwalii

Książę Kornwalii (ang. Duke of Cornwall) – pierwszy tytuł diuka, który stworzony został na mocy Act of Union z r. 1707. Książę jest formalnie zwierzchnikiem Księstwa Kornwalii. Żona księcia staje się księżną Kornwalii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z legendą Gorlois, książę Kornwalii, za czasów Uthera Pendragona wystąpił przeciw jego rządom, gdy ten nastawał na jego żonę Igraine. Uther zabił Gorloisa i pojął Igraine; z tego związku narodził się król Artur[1].

Tytuł księcia Kornwalii zawsze należał do najstarszego syna suwerena.

Prawa księcia[edytuj | edytuj kod]

Książę Kornwalii wyznacza głównego szeryfa Kornwalii – wszędzie indziej, z Walią włącznie, jest to przywilej króla. Ma również prawo do własności ziemskich zmarłej bezpotomnie arystokracji, a także prawo do każdego złowionego w wodach Kornwalii jesiotra[2].

Obecny książę Kornwalii[edytuj | edytuj kod]

Obecnym księciem Kornwalii jest książę Walii Karol, syn królowej Elżbiety II. Karol został oficjalnie ogłoszony księciem Kornwalii na zamku w Launceston w r. 1973[3]. Podczas ceremonii otrzymał w charakterze lenna feudalnego: parę białych rękawiczek, parę złoconych ostróg, parę chartów, funt pieprzu i kminku, łuk, 100 szylingów specjalnie wybitych na tę okoliczność, drewno na ogniska i włócznię do łowienia łososi[4]. Finansową stabilność ma zapewnić księciu nadwyżka 5-6 mln funtów, corocznie wypracowana przez księstwo[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Other characters of Arthurian legend (ang.). [dostęp 2009-12-07].
  2. What makes Cornwall unique ? (ang.). [dostęp 2009-12-07].
  3. Launceston, Cornwall (ang.). [dostęp 2009-12-07].
  4. Duchy of Cornwall (ang.). [dostęp 2009-12-07].
  5. The Duchy of Cornwall (ang.). The Guardian, 2000-5-17. [dostęp 2009-12-07].