Książka mówiona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zbiór książek mówionych

Książka mówiona, audiobook – nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej; zwykle zapisane na kasecie magnetofonowej lub płycie kompaktowej (w formacie audio lub np. MP3 czy M4B). Często spotykane jest też angielskie określenie audiobook.

W Stanach Zjednoczonych i państwach Europy Zachodniej zainteresowanie książkami mówionymi od lat stale rośnie. Świadczy o tym nie tylko wartość rynku audiobooków - według statystyk Audio Publishers' Association z 2005 roku w USA wartość rynku audiobooków szacuje się na 871 mln dolarów[potrzebny przypis] - ale także istnienie projektów takich jak Librivox, które na zasadzie wolontariatu przygotowują nagrania książek z domeny publicznej.

W Polsce już w połowie lat 30. firma płytowa Orpheon nagrała bajki Adama Mickiewicza, czytane przez aktora i malarza Mariusza Maszyńskiego[1]. Później książki mówione na taśmach magnetofonowych nagrywano od lat 60. XX wieku[2] na potrzeby czytelników Biblioteki Polskiego Związku Niewidomych (jako alternatywa dla książek pisanych pismem Braille’a). Książki do słuchania dopiero zdobywają popularność. Nowe krajowe publikacje bardzo rzadko pojawiają się wraz z odpowiednikami w wersji audio, choć np. w USA dzieje się tak z większością bestsellerów.

Obecnie największy w Polsce zbiór książek mówionych na tradycyjnych kasetach magnetofonowych posiada Biblioteka PZN (centrala w Warszawie przekazuje też część swoich zbiorów do punktów bibliotecznych na terenie całego kraju): ok. 500 tys. kaset, ponad 5000 tytułów. Książki na płytach CD dostępne są w niektórych księgarniach lub sklepach internetowych.

Przypisy

  1. Audiobooki z myszką, Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona, 12 sierpnia 2010.
  2. Biblioteka PZN.

Linki zewnętrzne[edytuj]