Księgarnia św. Jacka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Katowicka siedziba Księgarni św. Jacka na ul. Wita Stwosza 11

Księgarnia św. Jacka – katolickie wydawnictwo należące do archidiecezji katowickiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Księgarni Świętego Jacka sięga okresu międzywojennego, kiedy to wraz z powstaniem archidiecezji katowickiej w roku 1925 założono Księgarnię Katolicką (założycielami byli: ks. Teofil Bromboszcz, ks. Teodor Kubina, ks. Jan Szymała i ks. Wojciech Szołtysik). 25 maja tego samego roku przekształcono ją w Księgarnię i Drukarnię Katolicką Sp. z o.o., która na potrzeby archidiecezji miała zajmować się wydawaniem i rozprowadzaniem książek i prasy. Przez czternaście lat swojej przedwojennej działalności Księgarnia wydała 252 książki. W tamtych czasach misją wydawnictwa było podnoszenie kultury religijnej w regionie oraz integracja śląskiego społeczeństwa (był to okres wielkich przemian, do polskiej części Śląska zaczęli przybywać ludzie z ziem, które po plebiscycie pozostały w Niemczech oraz z innych regionów Polski). Ważną rolę odegrał na tym polu wydawany wtedy przez Księgarnię tygodnik "Gość Niedzielny". W tamtym okresie powstał też wydawany do dziś diecezjalny modlitewnik Skarbiec modlitw i pieśni.

W czasie II wojny światowej drukarnia i zasoby wydawnicze zostały skonfiskowane i prawie całkowicie zniszczone.

Po wojnie oddzielono drukarnię od wydawnictwa i powstały dwa osobne przedsiębiorstwa. Wydawnictwo weszło w skład większej spółki Księgarnia św. Jacka. Firma ta zajmowała się również sprzedażą książek w sieci swoich katolickich księgarni.

Swoją nową nazwą instytucja przypomina dominikanina Jacka Odrowąża, pochodzącego z Górnego Śląska, żyjącego w latach 1183–1257, patrona diecezji katowickiej i opolskiej. Herb Odrowążów stał się znakiem firmowym wydawnictwa.

Do roku 1949 Księgarnia kontynuowała i rozwijała swoją przedwojenną działalność, potem w Polsce wprowadzono gospodarkę planową, co wiązało się między innymi z reglamentacją papieru, przedstawianiem do zatwierdzenia przez władze planów wydawniczych oraz z wysokimi podatkami od tzw. działalności nieuspołecznionej. Z tego powodu działalność wydawnictwa została zawężona niemal wyłącznie do wydawania katechizmów i modlitewników.

Powolne złagodzenie tych ograniczeń nastąpiło w latach siedemdziesiątych, a w roku 1981 w ramach Komisji Wspólnej Władz PRL i Episkopatu powstał Zespół Roboczy do spraw Wydawnictw Katolickich, który uzyskał dla nich więcej praw (m.in. większy przydział papieru). Radykalną zmianę przyniósł rok 1989, gdy władze państwowe zrezygnowały z gospodarki planowej, a co za tym idzie z reglamentacji papieru i zatwierdzania planów wydawniczych. W tym okresie Księgarnia na powrót poszerzyła swój profil wydawniczy, nawiązując do dawnych tradycji. Wznowiono publikowanie serii Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne (wydawanej od 1968), serii biblijnej "Attende Lectioni", podjęto na nowo druk Mszału dla wiernych (pierwsze wydanie w 1947 r.), książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny nauk kościelnych. Wprowadzono dział literatury pięknej i słowników, a w 1993 r. rozpoczęto publikację kaset magnetofonowych i video.

Na początku lat dziewięćdziesiątych Księgarnia św. Jacka sp. z o. o. poza działalnością wydawniczą prowadziła sieć 13 księgarń (w Bielsku, Bytomiu, Chorzowie, Częstochowie, Gliwicach, Katowicach, Mikołowie, Opolu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Żorach) oraz hurtownię książek i dewocjonaliów. Jako oficyna diecezji katowickiej Księgarnia nie jest nastawiona na zysk, lecz przede wszystkim na ewangelizację, a wszystkie zyski, są przeznaczane na działalność diecezji i rozwój samego wydawnictwa. Numer ISBN wydawnictwa: 83-7030.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]