Przejdź do zawartości

Księstwo Bar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Księstwo Bar
Duché de Bar (fr.)
Herzogtum Bar (niem.)
Około 950 – 1766
Herb
Herb
Ustrój polityczny

monarchia

Stolica

Bar-le-Duc

Data powstania

Około 950

Data likwidacji

1766

Mapa opisywanego kraju
brak współrzędnych

Księstwo Bar (niem. Herzogtum Bar, fr. Duché de Bar ) – dawne księstwo znajdujące się na terytorium dzisiejszej Lotaryngii. Przez długi czas jego wschodnia część należała do Świętego Cesarstwa Rzymskiego, natomiast obszary na zachód od Mozy były lennem Francji. W 1738 zostało oddane przez Ludwika XV wraz z Lotaryngią Stanisławowi Leszczyńskiemu, a w 1766 powróciło do Francji.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Hrabstwo Bar zostało utworzone około 950 przez Fryderyka I, brata biskupa Metzu, Adalbérona I. W 1354 cesarz Karol IV Luksemburski podnosi hrabstwo Luksemburga i hrabstwo Bar do rangi księstwa. I w ten sposób Robert I w wieku 13 lat stał się pierwszym księciem Bar. Przez jego ślub w 1364 z Marią z Francji, stał się zięciem króla Francji Jana II Dobrego.

W 24 października 1420 książę René I poślubił Izabelę, córkę i spadkobierczynię księcia Karola II z Lotaryngii. Przez traktat z Foug ustalono, że będzie on rządzić zarówno księstwem Bar, jak i księstwem Lotaryngii, lecz każde z nich zachowa swoją niezależność.

W 1483 księstwo utraciło Châtel-sur-Moselle oraz Bainville na rzecz Francji.

Księstwa Lotaryngii i Bar w tym czasie mają wspólne historię oraz władcę, przy którym używa się wyrażenia „Książę Lotaryngii (i Bar)”.

W 1729 księciem Lotaryngii został Franciszek I Lotaryński. 12 lutego 1736 roku w Wiedniu poślubił on arcyksiężniczkę austriacką Marię Teresę Habsburg, córkę cesarza rzymskiego Karola VI i Elżbiety Krystyny von Braunschweig-Wolfenbüttel. Warunkiem, pod jakim Karol VI zezwolił na to małżeństwo, było przekazanie Lotaryngii z Barem Stanisławowi Leszczyńskiemu. Miało to zakończyć polską wojnę sukcesyjną. W zamian Franciszek otrzymał tytuł wielkiego księcia Toskanii. W ten sposób Stanisław Leszczyński został księciem Lotaryngii i Bar w 1738[1]. Po jego śmierci oba księstwa miały zostać włączone do Francji, co nastąpiło w 1766. W ten sposób księstwo Bar przestało istnieć.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. onet.pl: Stanisław Leszczyński. [dostęp 2011-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-09)]. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]