Kutbert z Lindisfarne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Kutbert
biskup
Ilustracja
Kutbert z Lindisfarne
Data urodzenia ok. 634
Data śmierci 20 marca 687
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 20 marca
Patron Anglii

Kutbert z Lindisfarne (ur. ok. 634, zm. 20 marca 687) – święty Kościoła katolickiego. Jest jednym z patronów Anglii. Mnich, a od 684 biskup Lindisfarne w Nortumbrii.

Kutbert początkowo był żołnierzem u króla Oswina. Następnie został mnichem w Melrose, gdzie doczekał się nominacji na przeora. W kolejnych latach objął opactwo Lindisfarne. Na synodzie w Whitby opowiedział się za liturgią rzymską a nie celtycką. W 684 na synodzie w Twyford został biskupem Lindisfarne, na wniosek Teodora, biskupa Canterbury. Po kilku latach zrzekł się tej funkcji i zamieszkał w pustelni. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis (20 marca).

Legendy[edytuj | edytuj kod]

Według legendy, stojący na brzegu morza św. Kutbert był tak pogrążony w modlitwie, że zaskoczył go przypływ. Gdy woda się cofnęła, foki, wydry i łabędzie osuszyły przemoczonego mnicha własnym oddechem.

Innym razem Kutbert wygłaszał kazanie. Diabeł zobaczywszy, jak wielu ludzi nawraca się, postanowił przestraszyć wiernych, by odeszli od mnicha. Podpalił ich zabudowania. Przerażeni mieszkańcy rzucili się na ratunek mienia, próbując ugasić ogień lecz bezskutecznie. Dopiero po żarliwej modlitwie Kutberta ogień zgasł. Dopiero wówczas wierni spostrzegli iż ich zabudowania stoją nietknięte, a pożar był tylko ich złudzeniem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kutbert z Lindisfarne - Święci Pańscy 03/2010 na podstawie Złotej legendy - "Żywot św. Kutberta" (autor: Jakub de Voragine)
  • Encyklopedia „Święci na każdy dzień" wyd. „Jedność" 2009

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]