LGV Rhin-Rhône

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

LGV Rhin-Rhônefrancuska linia dużych prędkości w budowie, docelowo łącząca Dijon, Miluzę i Lyon. Linia składać się będzie z trzech odcinków : wschodni (dł. ok. 190 km), łączący Dijon z Miluzą, południowy (dł. ok. 200 km), łączący Dijon i Lyon oraz zachodni (dł. ok. 70 km), łączący Dijon z LGV Sud-Est w kierunku Paryża. Obecnie (2009) w budowie jest odcinek wschodni, przewidziany do oddania w 2011 r. Przebieg pozostałych odcinków nie został jeszcze w pełni ustalony.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Budowa linii jest motywowana chęcią poprawienia komunikacji w rejonie wchodniej Francji.

  • Przyspieszenie podróży na trasie Paryż - Dijon - Besançon - Belfort - Miluza oraz dalej w kierunku Szwajcarii.
  • Przyspieszenie podróży na trasie Strasburg - Miluza - Besançon - Lyon - oraz dalej w kierunku Marsylii.

Powstanie linii przyczyni się również do przyspieszenia podróży i przewozu towarów na osi Niemcy - Francja - Hiszpania.

Opis trasy[edytuj | edytuj kod]

Odcinek zachodni[edytuj | edytuj kod]

Przebieg tego odcinka nie został jeszcze definitywnie ustalony, najprawdopodobniej będzie rozpoczynał się od istniejącego odgałęzienia LGV Sud-Est w kierunku Dijonu, w miejscowości Aisy-sur-Armançon. Następnie pobiegnie na zachód w kierunku Dijonu, na północ od istniejącej linii aż do istniejącej linii kolejowej Luksemburg - Metz - (Nancy) - Toul - Dijon.

Odcinek wschodni[edytuj | edytuj kod]

Trasa rozpoczyna się od połączenia z istniejącą linią Dijon - Dole w miejscowości Villers-les-Pots na południowy wschód od Dijonu, następnie biegnie na wschód, wzdłuż autostrady (A36), omijając od północy miasta Dole, Besançon i Montbéliard, łącząc się z istniejącą linią Dole - Belfort. Do obsługi miast Besançon i Montbeliard/Belfort na linii zaplanowano dwa nowe dworce: Besançon TGV oraz Belfort - Montbéliard TGV, połączone z centrami miast liniami kolejowymi obecnie zamkniętymi dla ruchu pasażerskiego. Planowane jest przedłużenie linii tak, aby łączyła omijała Belfort od południa i łączyła się z istniejącą linią na wschód od Miluzy. Planowane jest również przedłużenie linii w kierunku zachodnim, do połączenia z linią Paryż - Dijon - Lyon - Marsylia.

Odcinek południowy[edytuj | edytuj kod]

Planowanie przebiegu tego odcinka jest najsłabiej zaawansowane. Prawdopodobnie trasa rozpocznie się od połączenia z odcinkiem wschodnim w okolicy Auxonne, następnie pobiegnie na południe wzdłuż autostrady A39). Linia połączy się z LGV Rhône-Alpes na północ od Lyonu, wybudowana zostanie także łącznica pozwalająca pociągom dotrzeć do dworca Lyon-Part-Dieu linią Paryż - Dijon - Lyon - Marsylia. Planowane jest wybudowanie dworca obsługującego miasta Chalon-sur-Saône i Lons-le-Saunier. Być może powstanie także drugi dworzec w okolicy Bourg-en-Bresse. Istnieją kontrowersje dotyczące budowy tego odcinka, lokalni politycy uznają za bardziej celową modernizację istniejącej linii (Paryż) - Dijon - Lyon.

Przejazd przez Dijon[edytuj | edytuj kod]

Trzy odcinki planowanej linii zostaną połączone trasą przebiegającą przez wschodnie dzielnice Dijon. Istniejący dworzec Dijon-Porte-Neuve zlokalizowany na linii Luksemburg - Dijon zostanie całkowicie przebudowany. Dolny poziom dworca przeznaczony będzie dla pociągów TGV, zarówno przelotowych jak i zatrzymujących się. Górny poziom będzie obsługiwał pociągi regionalne.

Czas przejazdu[edytuj | edytuj kod]

Po oddaniu do użytku odcinka wschodniego, czasy przejazdu pociągów zmienią się następująco:

Miluza - Paryż 2.30h obecnie 3.10h
Miluza - Lyon 2.25h obecnie 3.50h
Miluza - Dijon 1.10h obecnie 2.30h
Strasburg - Lyon 3.15 obecnie 4.40h
Dijon - Frankfurt nad Menem 3.30h obecnie 6.50h
Dijon - Strasburg 2.10 obecnie 3.35h
Paryż - Zurych 3.45 obecnie 4.20h
Paryż - Bazylea 2.50 obecnie 3.20h

Po ukończeniu odcinka wschodniego czas podróży Strasburg - Lyon wyniesie 2.05h.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]