LGV Rhin-Rhône

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa
LGV Rhin-Rhône
Mapa przebiegu linii kolejowej
Dane podstawowe
Zdjęcie LK
SNCF TGV Duplex 6841 na trasie pomiędzy Belfort a Dijon
Portal Portal Transport szynowy

LGV Rhin-Rhône – francuska linia kolejowa dużych prędkości (LGV) w budowie, docelowo łącząca Dijon, Miluzę i Lyon. Linia składać się będzie z trzech odcinków: wschodni (dł. ok. 190 km), łączący Dijon z Miluzą, południowy (dł. ok. 200 km), łączący Dijon i Lyon oraz zachodni (dł. ok. 70 km), łączący Dijon z LGV Sud-Est w kierunku Paryża. Obecnie (2009) w budowie jest odcinek wschodni, przewidziany do oddania w 2011 r. Przebieg pozostałych odcinków nie został jeszcze w pełni ustalony.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Budowa linii jest motywowana chęcią poprawienia komunikacji w rejonie wschodniej Francji.

  • Przyspieszenie podróży na trasie Paryż – Dijon – Besançon – Belfort – Miluza oraz dalej w kierunku Szwajcarii.
  • Przyspieszenie podróży na trasie Strasburg – Miluza – Besançon – Lyon – oraz dalej w kierunku Marsylii.

Powstanie linii przyczyni się również do przyspieszenia podróży i przewozu towarów na osi NiemcyFrancjaHiszpania.

Opis trasy[edytuj | edytuj kod]

Odcinek zachodni[edytuj | edytuj kod]

Przebieg tego odcinka nie został jeszcze definitywnie ustalony, najprawdopodobniej będzie rozpoczynał się od istniejącego odgałęzienia LGV Sud-Est w kierunku Dijon, w miejscowości Aisy-sur-Armançon. Następnie pobiegnie na zachód w kierunku Dijon, na północ od istniejącej linii aż do istniejącej linii kolejowej LuksemburgMetz – (Nancy) – ToulDijon.

Odcinek wschodni[edytuj | edytuj kod]

Trasa rozpoczyna się od połączenia z istniejącą linią Dijon – Dole w miejscowości Villers-les-Pots na południowy wschód od Dijon, następnie biegnie na wschód, wzdłuż autostrady (A36), omijając od północy miasta Dole, Besançon i Montbéliard, łącząc się z istniejącą linią Dole – Belfort. Do obsługi miast Besançon i Montbeliard/Belfort na linii zaplanowano dwa nowe dworce: Besançon TGV oraz Belfort – Montbéliard TGV, połączone z centrami miast liniami kolejowymi obecnie zamkniętymi dla ruchu pasażerskiego. Planowane jest przedłużenie linii tak, aby łączyła omijała Belfort od południa i łączyła się z istniejącą linią na wschód od Miluzy. Planowane jest również przedłużenie linii w kierunku zachodnim, do połączenia z linią Paryż – Dijon – Lyon – Marsylia.

Odcinek południowy[edytuj | edytuj kod]

Planowanie przebiegu tego odcinka jest najsłabiej zaawansowane. Prawdopodobnie trasa rozpocznie się od połączenia z odcinkiem wschodnim w okolicy Auxonne, następnie pobiegnie na południe wzdłuż autostrady A39). Linia połączy się z LGV Rhône-Alpes na północ od Lyonu, wybudowana zostanie także łącznica pozwalająca pociągom TGV dotrzeć do dworca Lyon-Part-Dieu linią Paryż – Dijon – Lyon – Marsylia. Planowane jest wybudowanie dworca obsługującego miasta Chalon-sur-Saône i Lons-le-Saunier. Być może powstanie także drugi dworzec w okolicy Bourg-en-Bresse. Istnieją kontrowersje dotyczące budowy tego odcinka, lokalni politycy uznają za bardziej celową modernizację istniejącej linii (Paryż) – Dijon – Lyon.

Przejazd przez Dijon[edytuj | edytuj kod]

Trzy odcinki planowanej linii zostaną połączone trasą przebiegającą przez wschodnie dzielnice Dijon. Istniejący dworzec Dijon-Porte-Neuve zlokalizowany na linii Luksemburg – Dijon zostanie całkowicie przebudowany. Dolny poziom dworca przeznaczony będzie dla pociągów TGV, zarówno przelotowych jak i zatrzymujących się. Górny poziom będzie obsługiwał pociągi regionalne.

Czas przejazdu[edytuj | edytuj kod]

Po oddaniu do użytku odcinka wschodniego, czasy przejazdu pociągów zmienią się następująco:

Odcinek Czas przejazdu
planowany przed otwarciem linii
Miluza – Paryż 2:30 3:10
Miluza – Lyon 2:25 3:50
Miluza – Dijon 1:10 2:30
Strasburg – Lyon 3:15 4:40
Dijon – Frankfurt nad Menem 3:30 6:50
Dijon – Strasburg 2:10 3:35
Paryż – Zurych 3:45 4:20
Paryż – Bazylea 2.50 3.20

Po ukończeniu odcinka wschodniego czas podróży Strasburg – Lyon wyniesie 2:05h.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]