Lalla Ward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lalla Ward
Ilustracja
Lalla Ward (2014)
Imię i nazwisko

Sarah Ward

Data i miejsce urodzenia

1951 r.
Londyn, Wielka Brytania

Lalla Ward (ur. 1951, właśc. Sarah Ward) – brytyjska aktorka i ilustratorka. Najbardziej znana z roli Romany w serialu Doktor Who, żona brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa.

Jej powszechnie używane imię Lalla wzięło się z czasów dzieciństwa, kiedy próbowała wymówić imię Sarah. Na własne życzenie zakończyła edukację na poziomie podstawowym (Ordinary Level(inne języki)). Później zajmowała się malowaniem, oraz aby przełamać własne ograniczenia, aktorstwem. W latach 1968-1971 uczęszczała do Central School of Speech and Drama na Uniwersytecie Londyńskim. Od początku lat 70. zaczęła pojawiać się w filmach. Najbardziej znaną jej rolą jest Romana, kobieta z humanoidalnej rasy Władców Czasu (Time Lords), towarzyszka czwartego Doktora w sezonach 17 i 18.

W latach 80. wydała dwie książki o robieniu na drutach i jedną o hafcie.

W grudniu 1981 wyszła za mąż za Toma Bakera, ale małżeństwo trwało tylko szesnaście miesięcy. W 1992 na przyjęciu z okazji 40. urodzin ich wspólny znajomy Douglas Adams (współpracowała z nim na planie "Doktora Who") przedstawił ją Richardowi Dawkinsowi. Jeszcze tego samego roku wyszła za niego i zaprzestała grania w filmach. Ilustruje książki Dawkinsa oraz przygotowuje materiały do jego wykładów.

Lalla Ward jest prawnuczką Mary Ward.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lalla Ward, IMDb [dostęp 2022-03-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]