Las Lublinek w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Las Lublinek z lotu ptaka
Staw Bielice

Las Lublinek – drugi co do wielkości las komunalny w Łodzi o powierzchni 90 ha. Położony w południowo-zachodniej części miasta w granicach administracyjnych dzielnicy Łódź-Polesie, w pobliżu dawnej wsi, obecnie łódzkiego osiedla Lublinek.

Graniczy z ugorami i znajdującymi się w bezpośredniej bliskości za nimi osiedlami mieszkaniowymi Smulsko i Retkinia od północy, sortownią odpadów i lotniskiem Łódź-Lublinek od zachodu, otwartymi terenami wzdłuż rzeki Ner w otoczeniu łąk i pól od południa i linią kolejową od zachodu.

Las niezwykle zróżnicowany pod względem przyrodniczym od suchych siedlisk z brzeźniakami i sośninami po mokradła z olszami, a nawet śródleśnym bagnem. Dużą różnorodność flory i fauny zapewniają śródleśne łąki oraz stawy z okresowo płynącym strumieniem „Struga”.

W sąsiedztwie terenów otwartych, na skraju drzewostanów, spotkać można kuropatwy, bażanty, zające, sarny, a w okolicy stawów ptactwo wodne - m.in. kaczki.

W bliskim sąsiedztwie lasu, na północ od jego granic, znajdują się stawy „Bielice” - miejsce rekreacji, lęgowiska ptactwa wodnego oraz wypoczynku wędkarzy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]