Przejdź do zawartości

Laudato si’

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Laudato si'
Ilustracja
Autor

Franciszek

Tematyka

teologia, środowisko przyrodnicze

Typ utworu

encyklika

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

hiszpański

Data wydania

24 maja 2015

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Lumen fidei
następna
Fratelli tutti

Laudato si' (wł. Pochwalony bądź) – druga encyklika papieża Franciszka, zaprezentowana 18 czerwca 2015 w Watykanie[1]. Jest ona także określana przez media zieloną encykliką[2].

Geneza dokumentu[edytuj | edytuj kod]

Tytuł dokumentu jest cytatem z XIII-wiecznego włoskiego kantyku o nazwie Pieśń słoneczna[1]. Papież wskazuje, że inspiracją do napisania tej encykliki był dla niego Franciszek z Asyżu[1]. Głównym tematem Laudato si' jest ochrona środowiska przyrodniczego[1].

Treść[edytuj | edytuj kod]

W encyklice tej papież wyraża nadzieję, iż encyklika ta pomoże rozpoznać wielkość, pilność i piękno wyzwania, wobec którego stoi ludzkość w aspekcie ochrony środowiska naturalnego[3]. Na wstępie dokonuje krótkiego przeglądu różnych aspektów obecnego kryzysu ekologicznego w celu wzbudzenia stosownej, głębokiej podstawy do rozważań natury etycznej i duchowej. Następnie, wychodząc z tej perspektywy, podejmuje pewne zagadnienia wypływające z tradycji judeochrześcijańskiej, aby nadać większą konsekwencję zaangażowaniu na rzecz środowiska. W kolejnym kroku stara się dotrzeć do głębszych przyczyn obecnej sytuacji. Papież ma nadzieję, iż w ten sposób będzie można zaproponować taką ekologię, która w swoich różnych wymiarach łączyłaby szczególną pozycję, jaką w przyrodzie zajmuje człowiek, oraz jego relacje z otaczającą go rzeczywistością. W świetle tej refleksji papież dokonuje kroku naprzód w nakreśleniu pewnych ogólnych kierunków dialogu i działań angażujących zarówno każdego człowieka, jak i politykę międzynarodową. Na koniec proponuje pewne drogi ludzkiego dojrzewania, które inspirowane są dorobkiem chrześcijańskiego doświadczenia duchowego[4].

Laudato Si Movement[edytuj | edytuj kod]

Krzewieniem ekologii integralnej, wyjaśnionej w encyklice Laudato si', jest Laudato Si Movement (Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska). Powstał on na Filipinach w 2015 r. jako Global Catholic Climate Movement (Globalny Katolicki Ruch Klimatyczny), lecz nazwa ta została zmieniona w 2021 r. na Laudato Si' Movement (dosłownie: Ruch Laudato Si’), aby lepiej odzwierciedlić jego misję[5]. We współpracy z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, LSM zwołuje różne globalne inicjatywy mające na celu podnoszenie świadomości i pobudzanie katolickich działań na rzecz ochrony środowiska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]