Lecicha południowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lecicha południowa
Orthetrum brunneum
(Fonscolombe, 1837)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd ważki
Podrząd ważki różnoskrzydłe
Rodzina ważkowate
Rodzaj Orthetrum
Gatunek lecicha południowa
Synonimy
  • Libellula brunnea Fonscolombe, 1837
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Lecicha południowa (Orthetrum brunneum) – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych. Występuje w Europie i Azji (po Mongolię), pospolity w krajach śródziemnomorskich. Jest to gatunek wędrowny, rozszerzający wyraźnie swój zasięg od końca XX w., prawdopodobnie na skutek ocieplenia się klimatu. Spotykany obecnie w całej Polsce, rozpraszające się populacje znane są jednak tylko z nielicznych stanowisk[potrzebny przypis].

Ubarwienie kredowoniebieskie. Długość ciała wynosi maksymalnie 45 mm, a rozpiętość skrzydeł ok. 68 mm. Imagines latają od czerwca do sierpnia[2].

Jest bardzo podobna do lecichy małej, od której odróżnić ją można po tułowiu, który u samca jest całkowicie pokryty niebieskim nalotem, bez widocznych pasków. Ciało samicy szarawe, częściowo również pokryte nalotem[potrzebny przypis].

Jest typowym gatunkiem pionierskim, zasiedla płytkie i ciepłe, wolno płynące cieki – rowy i wysięki w żwirowaniach[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Orthetrum brunneum. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Jacek Wendzonka. Klucz do oznaczania dorosłych ważek (Odonata) Polski (pdf). „Odonatrix - Biuletyn Sekcji Odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”. 1 (Suplement), czerwiec 2005. ISSN 1733-8239.