Leicester Square

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leicester Square, 2008

Leicester Square – plac w centralnym Londynie (Anglia), w dzielnicy teatrów West End. Położony jest kilkaset metrów od Trafalgar Square, Piccadilly Circus, Covent Garden i Cambridge Circus. Stanowi centrum rozrywki i jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Leicester Square, 1750
Leicester Square, 1880

Nazwa placu pochodzi od Roberta Sidneya, 2. hrabiego Leicester, który w 1630 roku zakupił cztery akry (1,6 hektara) w sąsiadującym St. Martin's Field. Do 1965 roku zbudował w tym miejscu dom, który nosi nazwę "Leicester House". Teren przed domem został następnie zamknięty, pozbawiając mieszkańców parafii prawa do korzystania z miejsca, które wcześniej było własnością wspólną. Parafianie zaapelowali do ówczesnego króla Karola I, który powołał specjalną komisję, która rozwikłała konflikt, nakazując hrabiemu udostępnienie terenu parafianom[1].

Plac został rozbudowany w latach 70. XVII wieku. Leicester House był w tym czasie rezydencją księcia Walii Fryderyka Hanowerskiego. Pod koniec XVIII wieku plac stał się popularnym miejscem rozrywek. W 1780 roku w Leicester House utworzono muzeum osobliwości przyrodniczych zwane "Holophusikon". Budynek został rozebrany na przełomie lat 1791-1792[1].

W XIX wieku Leicester Square znany był jako centrum rozrywki, z wieloma wydarzeniami charakterystycznymi dla tej epoki, jak zbudowanie Wyld's Globe, gigantycznej makiety Ziemi z okazji Wielkiej Wystawy w 1851 roku[2]. Wokół placu zbudowano kilka hoteli, dzięki czemu miejsce stało się popularne dla odwiedzających Londyn turystów. W 1854 powstał ogromny teatr Alhambra, który stał się charakterystycznym dla tego miejsca obiektem. Od 1884 roku nosi nazwę "Empire"[3]. Do dnia dzisiejszego Leicester Square stanowi centrum rozrywki West Endu.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Park w centrum Leicester Square
Odeon Leicester Square
Park

Na środku Leicester Square mieści się mały park, w centrum którego znajduje się XIX-wieczny pomnik Williama Szekspira, otoczony rzeźbionymi delfinami. Statua zwieńcza fontannę, znajdującą się o jej podstawy. Przy każdej z czterech narożnych bram znajdują się popiersia znaczących brytyjskich osobistości, a wśród nich: Isaac Newton (naukowiec), Joshua Reynolds (pierwszy przewodniczący Royal Academy of Arts), John Hunter (pionier chirurgii) i William Hogarth (malarz). Najnowszym dodatkiem jest statua gwiazdy filmu i reżysera Charliego Chaplina. Na chodniku wypisane są odległości w milach do krajów byłego Imperium brytyjskiego.

Kina

Leicester Square jest również sercem londyńskiego świata filmu, odbyły się tam światowe premiery m.in. serii o Harrym Potterze, serii o Jamesie Bondzie, amerykańskiego filmu Avatar, Alicji w Krainie Czarów czy Shreka[4][5][6][7]. Odbywa się tam również coroczny Festiwal Filmowy[8]. Przy placu usytuowane są:

 • Odeon Leicester Square - znajduje się we wschodniej części placu, kino posiadało pierwszy w Europie projektor cyfrowy (1999), ze względu na dużą pojemność (1683 widzów), jest miejscem większości premier i ważnych wydarzeń;
 • Odeon Mezzanine - mniejsze kino z 5 salami audytoryjnymi o pojemności 50-60 widzów każda;
 • Empire - w północnej części placu, drugie co do wielkości, największa z 9 sal może pomieścić 1330 widzów[9]
 • Odeon West End - w południowej części placu, w dwóch salach może pomieścić łącznie 1000 widzów;

a także mniejsze kina: Vue Entertainment, Odeon Panton Street, Prince Charles Cinema i Cineworld.

Pozostałe

Poza dużą ilością barów, pubów i restauracji, przy Leicester Square znajduje się również Leicester Square Theatre i siedziba Global Radio. Na placu odbywa się też jarmark każdej zimy, na ten czas wznoszona jest scena i odbywają się różnego rodzaju występy, związane z takimi wydarzeniami jak na przykład Chiński Nowy Rok.

Modernizacja[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2010 roku Leicester Square poddano modernizacji. Westminster Council zakłada poprawę wyglądu placu, będącego jedną z głównych atrakcji turystycznych, jako część przygotowań miasta do nadchodzących Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Planowo prace mają zostać ukończone w kwietniu 2012 roku[10].


Przypisy

 1. 1,0 1,1 F. H. W. Sheppard: Leicester Square, North Side, and Lisle Street Area: Leicester Estate Leicester House and Leicester Square North Side (Nos 1-16) (ang.). British History Online. [dostęp 2012-01-22].
 2. A Journey Round the Globe Punch (Jul.-Dec. 1851) (ang.). Victorian London. [dostęp 2012-01-22].
 3. Alhambra Theatre (ang.). Arthur Lloyd. [dostęp 2012-01-22].
 4. Stars out for Bond royal premiere (ang.). BBC News. [dostęp 2012-01-22].
 5. Odeon Leicester Square: World Premiere of 'Harry Potter And The Deathly Hallows Pt 1' (ang.). [dostęp 2012-01-22].
 6. The world premiere of Avatar at Odeon Leicester Square (ang.). The Telegraph. [dostęp 2012-01-22].
 7. Alice in Wonderland premiere in Leicester Square, London (ang.). The Telegraph. [dostęp 2012-01-22].
 8. Festival Venues: Empire Leicester Square (ang.). British Film Institute: London Film Festival. [dostęp 2012-01-22].
 9. Auditorium information for Empire Leicester Square (ang.). Empire Cinemas. [dostęp 2012-01-22].
 10. Leicester Square Redevelopment Scheme (ang.). Heart of London Business Alliance. [dostęp 2012-01-22].