Leicester Square

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leicester Square
City of Westminster
Ilustracja
Leicester Square, 2008
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Londyn

Położenie na mapie City of Westminster
Mapa konturowa City of Westminster, po prawej znajduje się punkt z opisem „Leicester Square”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Leicester Square”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Leicester Square”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Leicester Square”
51°30′37″N 0°07′49″W/51,510278 -0,130278

Leicester Square – plac w centralnym Londynie (Anglia), w dzielnicy teatrów West End. Położony jest kilkaset metrów od Trafalgar Square, Piccadilly Circus, Covent Garden i Cambridge Circus. Stanowi centrum rozrywki i jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Leicester Square, 1750
Leicester Square, 1880

Nazwa placu pochodzi od Roberta Sidneya, 2. hrabiego Leicester, który w 1630 roku zakupił cztery akry (1,6 hektara) w sąsiadującym St. Martin’s Field. Do 1965 roku zbudował w tym miejscu dom, który nosi nazwę „Leicester House”. Teren przed domem został następnie zamknięty, pozbawiając mieszkańców parafii prawa do korzystania z miejsca, które wcześniej było własnością wspólną. Parafianie zaapelowali do ówczesnego króla Karola I, który powołał specjalną komisję, która rozwikłała konflikt, nakazując hrabiemu udostępnienie terenu parafianom[1].

Plac został rozbudowany w latach 70. XVII wieku. Leicester House był w tym czasie rezydencją księcia Walii Fryderyka Hanowerskiego. Pod koniec XVIII wieku plac stał się popularnym miejscem rozrywek. W 1780 roku w Leicester House utworzono muzeum osobliwości przyrodniczych zwane „Holophusikon”. Budynek został rozebrany na przełomie lat 1791-1792[1].

W XIX wieku Leicester Square znany był jako centrum rozrywki, z wieloma wydarzeniami charakterystycznymi dla tej epoki, jak zbudowanie Wyld's Globe, gigantycznej makiety Ziemi z okazji Wielkiej Wystawy w 1851 roku[2]. Wokół placu zbudowano kilka hoteli, dzięki czemu miejsce stało się popularne wśród odwiedzających Londyn turystów. W 1854 powstał ogromny teatr Alhambra, który stał się charakterystycznym dla tego miejsca obiektem. Od 1884 roku nosi nazwę „Empire”[3]. Do dnia dzisiejszego Leicester Square stanowi centrum rozrywki West Endu.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

Park w centrum Leicester Square
Odeon Leicester Square
Park

Na środku Leicester Square mieści się mały park, w centrum którego znajduje się XIX-wieczny pomnik Williama Szekspira, otoczony rzeźbionymi delfinami. Statua zwieńcza fontannę, znajdującą się u jej podstawy. Przy każdej z czterech narożnych bram znajdują się popiersia znaczących brytyjskich osobistości, a wśród nich:

Najnowszym dodatkiem jest statua gwiazdy filmu i reżysera Charliego Chaplina. Na chodniku wypisane są odległości w milach do krajów byłego Imperium brytyjskiego.

Kina

Leicester Square jest również sercem londyńskiego świata filmu, odbyły się tam światowe premiery m.in. serii o Harrym Potterze, serii o Jamesie Bondzie, amerykańskiego filmu Avatar, Alicji w Krainie Czarów czy Shreka[4][5][6][7]. Odbywa się tam również coroczny Festiwal Filmowy[8]. Przy placu usytuowane są:

 • Odeon Leicester Square - znajduje się we wschodniej części placu, kino posiadało pierwszy w Europie projektor cyfrowy (1999), ze względu na dużą pojemność (1683 widzów), jest miejscem większości premier i ważnych wydarzeń;
 • Odeon Mezzanine - mniejsze kino z 5 salami audytoryjnymi o pojemności 50-60 widzów każda;
 • Empire - w północnej części placu, drugie co do wielkości, największa z 9 sal może pomieścić 1330 widzów[9]
 • Odeon West End - w południowej części placu, w dwóch salach może pomieścić łącznie 1000 widzów;

a także mniejsze kina: Vue Entertainment, Odeon Panton Street, Prince Charles Cinema i Cineworld.

Pozostałe

Poza dużą liczbą barów, pubów i restauracji, przy Leicester Square znajduje się również Leicester Square Theatre i siedziba Global Radio. Na placu odbywa się też jarmark każdej zimy, na ten czas wznoszona jest scena i odbywają się różnego rodzaju występy, związane z takimi wydarzeniami jak na przykład Chiński Nowy Rok.

Modernizacja[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2010 roku Leicester Square poddano modernizacji. Westminster Council zakłada poprawę wyglądu placu, będącego jedną z głównych atrakcji turystycznych, jako część przygotowań miasta do nadchodzących Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Planowo prace mają zostać ukończone w kwietniu 2012 roku[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b F. H. W. Sheppard: Leicester Square, North Side, and Lisle Street Area: Leicester Estate Leicester House and Leicester Square North Side (Nos 1-16). British History Online. [dostęp 2012-01-22]. (ang.).
 2. A Journey Round the Globe Punch (Jul.-Dec. 1851). Victorian London. [dostęp 2012-01-22]. (ang.).
 3. Alhambra Theatre. Arthur Lloyd. [dostęp 2012-01-22]. (ang.).
 4. Stars out for Bond royal premiere. BBC News. [dostęp 2012-01-22]. (ang.).
 5. Odeon Leicester Square: World Premiere of 'Harry Potter And The Deathly Hallows Pt 1'. [dostęp 2012-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-14)]. (ang.).
 6. The world premiere of Avatar at Odeon Leicester Square. The Telegraph. [dostęp 2012-01-22]. (ang.).
 7. Alice in Wonderland premiere in Leicester Square, London. The Telegraph. [dostęp 2012-01-22]. (ang.).
 8. Festival Venues: Empire Leicester Square. British Film Institute: London Film Festival. [dostęp 2012-01-22]. (ang.).
 9. Auditorium information for Empire Leicester Square. Empire Cinemas. [dostęp 2012-01-22]. (ang.).
 10. Leicester Square Redevelopment Scheme. Heart of London Business Alliance. [dostęp 2012-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-27)]. (ang.).