Shrek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shrek
ilustracja
Gatunek

animowany, komedia, fantasy

Data premiery

22 kwietnia 2001
13 lipca 2001 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

95 minut

Reżyseria

Andrew Adamson
Vicky Jenson

Scenariusz

Joe Stillman
Roger S.H. Schulman
Ted Elliott
Terry Rossio

Główne role

Mike Myers
Cameron Diaz
Eddie Murphy

Muzyka

Harry Gregson-Williams
John Powell

Scenografia

James Hegedus
Douglas Rogers
Guillaume Aretos

Kostiumy

Isis Mussenden

Montaż

Sim Evan-Jones

Produkcja

Aron Warner
John H. Williams
Jeffrey Katzenberg

Wytwórnia

DreamWorks Animation
Paramount Pictures
Pacific Data Images

Dystrybucja

Paramount Pictures, UIP

Budżet

60 mln USD (szacowany)

Przychody brutto

484,4 mln USD

Kontynuacja

Shrek 2

Shrekamerykański film animowany z 2001 w reżyserii Andrew Adamsona i Vicky Jenson, będący adaptacją ilustrowanej książki Shrek! autorstwa Williama Steiga.

Film został nagrodzony Nagrodą Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film animowany pełnometrażowy na 74. ceremonii wręczenia Oscarów. Był to pierwszy Oscar w tej kategorii, gdyż nagrodę tę zaczęto przyznawać od 2002.

Piosenki w filmie śpiewają: Smash Mouth, Joan Jett, The Proclaimers, Jason Wade, The Baha Men i Rufus Wainwright.

W 2020 roku film został dodany Narodowego Rejestru Filmowego Stanów Zjednoczonych i wybrany do przechowywania w Bibliotece Kongresu jako „film znaczący kulturowo, historycznie lub estetycznie”[1].

Animacja doczekała się trzech pełnometrażowych kontynuacji: Shrek 2 (2004), Shrek Trzeci (2007) i Shrek Forever (2010)[2], a także spin-offówKot w butach (2011) oraz Kot w butach: Ostatnie życzenie (2022).

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Ogr o imieniu Shrek wiedzie samotne życie do czasu gdy w wyniku represji okrutnego Lorda Farquaada zostały zesłane różne bajkowe postacie, w tym Pinokio, Wilk czy siedmiu krasnoludków, chcąc za wszelką cenę odzyskać spokój na terenie swojej posiadłości na bagnach. Shrek decyduje się na wyprawę do siedziby Farquaada, miasta Duloc, by odebrać prawa do swoich ziem, a w konsekwencji odzyskać utracony spokój. W wyprawie towarzyszy mu niezdarny i gadatliwy Osioł. W wyniku negocjacji zawarty zostaje układ: w zamian za otrzymanie dokumentu ogr zobowiązuje się uwolnić ze smoczej wieży piękną królewnę Fionę, którą Lord wybrał za pośrednictwem magicznego lustereczka, na swoją przyszłą małżonkę.

Po dotarciu do smoczej wieży Shrek odbija Fionę i wychodzi cało z zaciekłej potyczki ze smokiem. Podczas drogi powrotnej nawiązuje się uczucie pomiędzy Shrekiem a Fioną. Żadne z nich nie zdobyło się jednak na miłosne wyznanie. W międzyczasie ujawniona zostaje tajemnica skrywana przez królewnę – Fiona po zachodzie słońca w konsekwencji rzuconego na nią uroku przemienia się w ogra. Fiona, mimo uczucia, jakim darzy Shreka, decyduje się na zaślubiny z Lordem Farquaadem, gdyż wierzy, że pocałunek prawdziwej miłości z Lordem przerwie urok rzucony na nią.

Na skutek mobilizacji ze strony Osła Shrek rusza do Duloc, by wyznać uczucie Fionie. W ostatniej chwili przerywa ceremonię zaślubin, ofiarując swą miłość Fionie, która zmienia się na stałe w ogra, natomiast Lord Farquaad zostaje zjedzony przez smoka, który uwolnił się z wieży. Shrek i Fiona biorą ślub.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Oryginalny dubbing Polski dubbing
Shrek Mike Myers Zbigniew Zamachowski
Osioł Eddie Murphy Jerzy Stuhr
Fiona Cameron Diaz Agnieszka Kunikowska
Lord Farquaad John Lithgow Adam Ferency
Robin Hood Vincent Cassel Janusz Zadura
Ciastek Conrad Vernon Tomasz Bednarek
Smoczyca Wendie Malick Anna Apostolakis

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu wyniósł 60 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film zarobił blisko 268 mln USD. W innych krajach przychody wyniosły blisko 217 mln, a łączny przychód z biletów 484,4 miliona dolarów[3].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z dobrą reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 88% z 203 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wyniosła 7,81/10[4]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 34 recenzji wyniosła 84 punkty na 100[5].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył wiele nagród m.in.:

  • Oscara za najlepszy film animowany pełnometrażowy (2002).

Był ponadto nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany. Otrzymał również 4 nominacje do MTV Movie Awards w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Rola Komediowa (zarówno Mike Myers, jak i Eddie Murphy) oraz Najlepszy Zespół (Cameron Diaz, Eddie Murphy i Mike Myers).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The U.S. Government Has Added ‘Shrek’ To The National Film Registry. cartoonbrew.com, 2020-12-14. [dostęp 2022-09-07]. (ang.).
  2. Susan Wloszczyna: First look: 'Shrek Forever After': Fourth, final film is first in 3-D. USA Today, 2009-11-26. [dostęp 2009-12-20]. (ang.).
  3. Shrek. Box Office Mojo. [dostęp 2019-07-17]. (ang.).
  4. Shrek. Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-07-17]. (ang.).
  5. Shrek. Metacritic. [dostęp 2019-07-17]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]