Shrek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy filmu Shrek. Zobacz też: opis postaci tytułowej w artykule Shrek (postać).
Shrek
Gatunek animowany, komedia, fantasy
Rok produkcji 2001
Data premiery Ziemia 22 kwietnia 2001
Stany Zjednoczone 18 maja 2001
Polska 13 lipca 2001
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 95 minut
Reżyseria Andrew Adamson
Vicky Jenson
Scenariusz Joe Stillman
Roger S.H. Schulman
Ted Elliott
Terry Rossio
Główne role Mike Myers
Cameron Diaz
Eddie Murphy
Muzyka Harry Gregson-Williams
John Powell
Scenografia James Hegedus
Douglas Rogers
Guillaume Aretos
Kostiumy Isis Mussenden
Montaż Sim Evan-Jones
Produkcja Aron Warner
John H. Williams
Jeffrey Katzenberg
Wytwórnia DreamWorks Animation
DreamWorks SKG
Pacific Data Images
Dystrybucja DreamWorks SKG, UIP
Budżet 60 000 000 $ (szacowany)
Kontynuacja Shrek 2
Nagrody
Oscar
Złota Palma

Shrekamerykański film animowany z 2001 roku w reżyserii Andrew Adamsona i Vicky Jenson, będący adaptacją ilustrowanej książki Shrek! autorstwa Williama Steiga.

W 2002 roku, podczas 74. ceremonii wręczenia Oscarów, film zdobył Oscara w kategorii najlepszy film animowany pełnometrażowy. Był to pierwszy Oscar w tej kategorii, gdyż nagrodę tę zaczęto przyznawać od 2002 r. Piosenki w filmie śpiewają: Smash Mouth, Joan Jett, The Proclaimers, Jason Wade, The Baha Men i Rufus Wainwright. Animacja doczekała się kontynuacji w 2004 roku – Shrek 2, Shrek Trzeci w 2007 i Shrek Forever w 2010 roku[1]. Od 20 marca 2015 roku oglądanie tego filmu jest dozwolone od 7 lat (według KRRiT).

Opis fabuły[edytuj]

Jest to opowieść o dużym, zielonym ogrze o imieniu Shrek. Chce on za wszelką cenę odzyskać spokój na terenie swojej posiadłości na bagnach, gdzie w wyniku represji okrutnego lorda Farquaada zesłane zostały różne bajkowe postacie (m.in. Pinokio, Wilk i siedmiu krasnoludków). Shrek decyduje się więc na wyprawę do siedziby Lorda Farquaada, by odebrać prawa do swoich ziem, a w konsekwencji odzyskać utracony spokój. W wyprawie towarzyszy mu jego niezdarny przyjaciel – Osioł. W wyniku negocjacji zawarty zostaje układ: w zamian za otrzymanie dokumentu ogr zobowiązuje się uwolnić ze smoczej wieży piękną królewnę Fionę, którą Lord wybrał na swoją przyszłą małżonkę.

Po dotarciu do smoczej wieży Shrek odbija Fionę i wychodzi cało z potyczki ze smokiem. Podczas drogi powrotnej nawiązuje się uczucie pomiędzy Shrekiem a Fioną. Niestety żadne z nich nie zdobyło się na miłosne wyznanie. W międzyczasie ujawniona zostaje tajemnica skrywana przez królewnę – Fiona tylko za dnia olśniewa urodą, natomiast po zachodzie słońca w konsekwencji rzuconego na nią uroku przemienia się w ogra. Fiona, mimo uczucia, jakim darzy Shreka, decyduje się na zaślubiny z Lordem Farquaadem, który jest nie wie o klątwie. Królewna i ogr targani uczuciami i rozterkami nie są pewni, czy dobrze postąpili. Na skutek mobilizacji ze strony Osła Shrek rusza ostatecznie do Duloc (siedziby Farquaada), by odbić Fionę i wyznać jej uczucie. W ostatniej chwili Shrek przerywa ceremonię zaślubin, ofiarując swą miłość Fionie, która zmienia się na stałe w ogra, natomiast Farquaad zostaje zjedzony przez smoka, który uwolnił się z wieży. Film kończy się hucznym weselem zakochanej pary.

Obsada[edytuj]

i inni

Wersja polska[edytuj]

W wersji polskiej udział wzięli:

Parodie[edytuj]

  • Francuski wrestler Maurice Tillet był wzorem do stworzenia wyglądu postaci Shreka.
  • W filmie można zauważyć wzorowanie na baśni Piękna i Bestia – piękna księżniczka zmuszona jest przebywać w towarzystwie potwora, w którym potem się zakochuje. Sytuacja zmienia się pod koniec filmu, gdzie to Fiona zmienia się w ogrzycę, a nie Shrek w pięknego królewicza.
  • Królewna Fiona, podobnie jak Roszpunka, jest więziona w wysokiej wieży przez czarny charakter (w baśni była to czarownica, tutaj jest to smok, który tylko wydaje się być zły). Fiona zostaje również uwolniona przez „dzielnego rycerza”,, w którym później się zakochuje.
  • Gdy Dzwoneczek spada na Osiołka, ten zaczyna latać. Wówczas woła: „Ja latam!”, a zgromadzeni dookoła ludzie wołają: „On lata!”. Scena odwzorowana jest od filmu Walta Disneya Piotruś Pan. Jeszcze w tej samej scenie, latający Osioł śpiewa: „Latać każdy może! Trochę lepiej lub trochę gorzej!”. Jest to parodia piosenki „Śpiewać każdy może”, którą śpiewał Jerzy Stuhr – aktor dubbingujący Osła.
  • Scena, w której Fiona śpiewa do niebieskiego ptaszka, sparodiowana jest od śpiewającej królewny Śnieżki.
  • Scena, w której Fiona walczy z kompanią Robin Hooda i nagle wyskakuje w powietrze, po czym widać unieruchomione postaci, to parodia sceny z Matrixa.
  • Scena, w której Magiczne Zwierciadło daje Lordowi Farquaadowi możliwość poślubienia trzech księżniczek, to parodia popularnego show Randka w ciemno.
  • Park rozrywki w Duloc jest parodią Disneylandu.

Nagrody i nominacje[edytuj]

Film zdobył wiele nagród m.in.:

Był ponadto nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany. Otrzymał również 4 nominacje do MTV Movie Awards w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Rola Komediowa (zarówno Mike Myers, jak i Eddie Murphy) oraz Najlepszy Zespół (Cameron Diaz, Eddie Murphy i Mike Myers).

Przypisy

  1. Susan Wloszczyna: First look: 'Shrek Forever After': Fourth, final film is first in 3-D (ang.). USA Today, 2009-11-26. [dostęp 2009-12-20].

Linki zewnętrzne[edytuj]