Lajla Chalid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Leila Khaled)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leila Khaled

Lajla Chalid arab. ليلى خالد laylà ẖālid, hebr. ליילה ח'אלד (ur. 9 kwietnia 1944 r. w Hajfie) – palestyńska działaczka polityczna, terrorystka.

29 sierpnia 1969 Lajla Chalid uczestniczyła w porwaniu izraelskiego samolotu, który miał lecieć z Rzymu do Aten, ale załoga zmuszona została do skierowania go do Damaszku w Syrii. Według jej relacji, zażądała od pilota, by zmienił trasę i przeleciał nad miastem jej urodzin – Hajfą, miastem, którego nie wolno jej było odwiedzić. Samolot ostatecznie wylądował w Damaszku, gdzie po ewakuacji pasażerów został wysadzony w powietrze. Nikt z podróżujących samolotem nie ucierpiał.

W związku z porwaniem samolotu, fotograf wojenny Eddie Adams sfotografował Lajlę Chalid w mundurze koloru khaki, palestyńskiej kefiji i uzbrojoną w karabin AK47.

Była pierwszą kobietą, która wzięła udział w takiej akcji. Miała wówczas 24 lata i należała do Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

Rok później Leila sterroryzowała obsługę innego samolotu. Dziś z mężem i dwoma synami mieszka w Ammanie w Jordanii. Jest bohaterką dokumentalnego filmu "Leila Khaled - Hijacker" ; (Leila Khaled – Porywaczka) w reż. Liny Makboul.[1]

Przypisy