Leptopyrum fumarioides

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leptopyrum fumarioides
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd jaskrowce
Rodzina jaskrowate
Rodzaj Leptopyrum
Nazwa systematyczna
Leptopyrum fumarioides Reichenbach
Fl. Germ. Excurs. 747. 1832[2]
Synonimy

Isopyrum fumarioides L.[3]

Leptopyrum fumarioidesgatunek roślin reprezentujący monotypowy rodzaj Leptopyrum należący do rodziny jaskrowatych. Występuje w Azji od Kazachstanu poprzez Chiny, Syberię, Mongolię po Koreę[2]. Rośnie na brzegach rzek, na przydrożach oraz jako chwast w ogrodach i na polach[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Sinozielona roślina jednoroczna z korzeniem palowym. Luźno rozgałęziona od dołu, przy czym odgałęzienia pędu są silnie odgięte na boki lub ku dołowi. Długoogonkowe liście są dwu- lub trzykrotnie pierzasto złożone. Kilka liści wyrasta jako odziomkowe, na pędzie znajduje się 1 lub 2 liście łodygowe. Drobne, promieniste, obupłciowe i jasnożółte kwiaty zebrane są po kilka w szczytowym kwiatostanie w postaci baldachogrona. Okwiat tworzony jest głównie przez pięć listków z okółka zewnętrznego, w wewnętrznym są 2 lub 3 listki. Pręcików jest od 10 do 15, mają nitkowate nitki i kulistawe pylniki. Słupków od 6 do 20. Owocem są wzniesione mieszki zwieńczone trwałymi szyjkami słupka. W każdym mieszku znajduje się od 4 do 14 nasion, koloru brązowego do czarnego, o powierzchni lekko zmarszczonej[2][3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja według APweb (aktualizowany system APG III z 2009)

Gatunek z rodzaju Leptopyrum H. G. L. Reichenbach Fl. German. Excurs. 747. 1832 z podrodziny Thalictroideae Rafinesque, rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) z rzędu jaskrowców (Ranunculales), należących do kladu dwuliściennych właściwych (eudicots)[1]. W obrębie podrodziny należy do kladu wspólnie z rodzajami rutewka (Thalictrum) i Paraquilegia (do kladu tego wliczany jest też gatunek Isopyrum anemonoides wyodrębniany jako Paropyrum anemonoides)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-09-16].
  2. a b c Fu Dezhi; Orbélia R. Robinson: Leptopyrum (ang.). W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2011-09-20].
  3. a b c Leptopyrum fumarioides (ang.). W: FloraGREIF - Virtual Flora of Mongolia [on-line]. University of Greifswald. [dostęp 2011-09-21].
  4. Wei Wang, Chen Zhi-Duan: Generic level phylogeny of Thalictroideae (Ranunculaceae): implications for the taxonomic status of Paropyrum and petal evolution (ang.). Taxon 56, 3: 811-821, 2007. [dostęp 2011-09-21].