Leptynia annaepaulae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leptynia annaepaulae
Scali, Milani et Passamonti, 2012
Ilustracja
Holotyp Leptynia annaepaulae
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

straszyki

Podrząd

Verophasmatodea

Rodzina

Diapheromeridae

Podrodzina

Pachymorphinae

Plemię

Gratidiini

Rodzaj

Leptynia

Gatunek

Leptynia annaepaulae

Paratyp Leptynia annaepaulae

Leptynia annaepaulaegatunek straszyka z rodziny Diapheromeridae i podrodziny Pachymorphinae.

Gatunek ten formalnie opisali w 2012 roku Valerio Scali, Liliana Milani i Marco Passamonti[1][2], jednak jego odrębność rozpoznała już w 1992 Anna Paola Bianchi na podstawie badań kariotypu[3][2]. Epitet gatunkowy nadano na cześć właśnie tej badaczki[2]. L. annaepaulae tworzy kompleks gatunków wraz z innymi iberyjskimi przedstawicielami rodzaju: L. attenuata, L. caprai i L. montana[2][4].

Samce (n=3) osiągają od 42 do 43 mm, a samice (n=7) od 48 do 56 mm długości ciała. Ubarwienie samca jest brązowe lub cynamonowe z jasnobrązowymi oczami złożonymi i parą podłużnych pasów bocznych, niekiedy tak szerokich, że prawie stykających się na środkowej linii tułowia i odwłoka. Samice są barwy cynamonowej, przyżyciowo z różowym odcieniem. Czułki zbudowane są z 16 lub 17 członów, a ich długość wynosi u samców (n=6) od 6 do 7 mm, a u samic (n=14) od 3,5 do 4,2 mm. Na bokach tułowia samicy występują wyraźne serie piłkowanych ząbków. Uda odnóży tylnej pary sięgają swymi wierzchołkami do co najmniej do połowy szóstego segmentu odwłoka, a maksymalnie do początku siódmego segmentu u samic i ¾ długości siódmego segmentu u samców. Dziesiąty tergit odwłoka u samca jest bardzo krótki w stosunku do dziewiątego, natomiast u samic porównywalnej długości co u innych gatunków z rodzaju. Ostatni tergit odwłoka samca odznacza się ponadto szczątkową listewką środkową oraz wąskim i płytkim wcięciem. Genitalia samca charakteryzuje vomer o spłaszczonej, bardzo szerokiej i wyposażonej w płaty boczne części nasadowej. Przysadki odwłokowe samca przekształcone są w klaspery; każda z krótkim, smukłym, spiczastym, czarno owłosionym ząbkiem w części nasadowej. Płytka subgenitalna samca ma delikatne wcięcie na tylnej krawędzi. Wierzchołek odwłoka u samicy, podobnie jak u pokrewnych gatunków, jest miękki, ścięty i zaopatrzony w wystające przysadki odwłokowe, a jej pokładełko cechuje czarno owłosiona i nieco krótsza od pierwszej i drugiej walwy walwa wentralna[2].

Jaja są silnie wydłużone, długości od 5,5 do 5,9 mm i szerokości wynoszącej od 0,17 do 0,19 ich długości[2].

Gatunek dwupłciowy, diploidalny. Występuje u niego system determinacji płci X0. Kariotyp samca to 2n=39, a samicy 2n=40. Liczba chromosomów jest taka sama jak u pokrewnego Leptynia caprai, ale kariotyp L. annaepaulae różni się od niego m.in.: metacentrycznością chromosomów 2, submetacentrycznością chromosomu X i obecnością satelitów na chromosomach 13 i 14 pary[2].

Owad ten jest endemitem hiszpańskiej Andaluzji. Występuje w górach Sierra de Grazalema w okolicach Rondy oraz w gminie Ojén. Zasiedla niewielkie kępy traw i krzewów, utworzone przez janowce (Genista), czystki (Cystus) i jeżyny (Rubus)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paul D. Brock, David C. Eades, Daniel Otte, Ed Baker, Rainer Piller: species Leptynia annaepaulae Scali, Milani & Passamonti, 2012. [w:] Phasmida Species File (Version 5.0/5.0) [on-line]. [dostęp 2019-01-14].
  2. a b c d e f g h Valerio Scali, Liliana Milani, Marco Passamonti. Revision of the stick insect genus Leptynia: description of new taxa, speciation mechanism and phylogeography. „Contributions to Zoology”. 81 (1), s. 25-42, 2012. 
  3. A.P. Bianchi. Karyological studies of Mediterranean stickinsects belonging to the genera Clonopsis and Leptynia (Insecta Phasmatodea). „Caryologia”. 45, s. 1-19, 1992. 
  4. Valerio Scali. Revision of the Iberian stick insect genus Leptynia Pantel and description of the new genus Leptynia. „Italian Journal of Zoology”. 76, s. 1–11, 2009.