Lester Germer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Clinton Joseph Davisson (po lewej) i Lester Halbert Germer (po prawej) w 1927 r.

Lester Halbert Germer (ur. 10 października 1896 w Chicago, zm. 3 października 1971 w Gardiner, stan Nowy Jork) – fizyk amerykański, w 1927 r. razem z Clintonem Davissonem w słynnym eksperymencie udowodnił dualną budowę falowo-cząsteczkową materii, co było podstawą skonstruowania mikroskopu elektronowego. Prowadził także prace z zakresu emisji termoelektronowej, erozji metali i fizyki zderzeń.

Podczas I wojny światowej walczył jako pilot myśliwca.

Pracował w Laboratorium Bella (Bell Labs) w New Jersey.

Alpinizm[edytuj]

W 1945 r. (w wieku 49 lat) Germer rozpoczął drugą karierę jako alpinista. Wspinał się na szczyty położone w północnej części Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w nowojorskich Górach Shawangunks. W tamtym czasie dominującym klubem alpinistycznym na tych terenach był Appalachian Mountain Club, AMC, który miał bardzo ścisłe reguły wspinaczkowe. Germer nigdy nie zapisał się do klubu i przez to popadł w konflikt z lokalnym bardzo znany alpinistą linowym Hansem Krausem, który był także przewodniczącym komitetu do spraw bezpieczeństwa (AMC Safety Committee). Raz odebrano mu nawet (wymaganą w USA) licencję wspinacza z powodu, który wyjaśniał komentarz: "Za bardzo lubi ludzi i ma za dużo entuzjazmu". Lester Germer był znany z hojności i przyjaznego nastawienia do ludzi. Mówiono o nim "jednoosobowa szkoła wspinaczkowa".

Zmarł w 1971 r., na tydzień przed swoimi 75. urodzinami w wyniku rozległego ataku serca w czasie wspinaczki linowej w Górach Gunks. Do tego dnia Germer miał czystą kartotekę jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wypadki w górach. Nigdy nawet nie przydarzyło mu się odpaść od ściany w czasie prowadzenia drogi wspinaczkowej.

Literatura (w języku angielskim)[edytuj]

  • Susan Schwartz (2005) – Into The Unknown: The Remarkable Life of Hans Kraus (W stronę nieznanego: Niezwykłe życie Hansa Kraus)
  • Laura Watterman, Laura and Guy (1993) – Yankee Rock and Ice (Skały i lody Jankesów)

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]