Leszek Allerhand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszek Allerhand
Data i miejsce urodzenia 1 października 1931
Lwów
Data i miejsce śmierci 3 kwietnia 2018
Zakopane
Zawód, zajęcie lekarz
Krewni i powinowaci Maurycy Allerhand

Leszek Leon Allerhand (ur. 1 października 1931 we Lwowie, zm. 3 kwietnia 2018 w Zakopanem[1]) – polski doktor nauk medycznych, wnuk i spadkobierca spuścizny prof. Maurycego Allerhanda, wybitnego przedwojennego prawnika; były ordynator szpitala w Zakopanem, były główny lekarz polskiej kadry olimpijskiej w sportach zimowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się we Lwowie w zamożnej, zasymilowanej rodzinie żydowskiego pochodzenia. Jego ojciec, Joachim Herman (1897–1970), prowadził kancelarię adwokacką wraz ze swym ojcem Maurycym, profesorem prawa na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Matka, Zinaida z domu Rubinstein (1908–1978), z pochodzenia Rosjanka, przybyła do Polski uciekając przed rewolucją październikową.

Po zajęciu Lwowa przez wojska niemieckie jesienią 1942 wraz z całą rodziną został zmuszony do osiedlenia się w getcie, z którego jednak udało mu się zbiec wraz z rodzicami. Przez resztę wojny ukrywał się z matką na terenie miasta, kilkakrotnie zmieniając kryjówki. Jego ojciec od 1942 pracował na podstawie sfałszowanych dokumentów jako stolarz w Jaworowie.

Joachim, Zinaida i Leszek Allerhandowie byli jedynymi ocalałymi spośród 35 krewnych. Po wyzwoleniu rodzinę przymusowo wysiedlono ze Lwowa do Krakowa. Leszek Allerhand ukończył studia na Akademii Medycznej w Krakowie, był stypendystą Ministerstwa Zdrowia w Studium Szkolenia Kadr Lekarskich. W 1963 zamieszkał na stałe w Zakopanem, gdzie pracował jako lekarz w miejscowym szpitalu i pełnił szereg innych funkcji, w tym m.in. głównego lekarza polskiej kadry olimpijskiej w sportach zimowych.

Leszek Allerhand jest współautorem książki pt. Zapiski z tamtego świata[2]. Zawiera ona odnalezione notatki jego dziadka, Maurycego Allerhanda, sporządzane podczas okupacji na odwrocie kopii pism procesowych z kancelarii, przeplatane wspomnieniami wnuka. Jest też twórcą filmu o losach swego dziadka pt. Pasja życia z 2004.

Leszek Allerhand jest jednym z fundatorów powstałego w 2009 Instytutu Allerhanda.

Zmarł w wieku 87 lat. Został pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W Zakopanem zmarł doktor Leszek Allerhand (pol.). wiadomosci.onet.pl, 2018-04-03. [dostęp 2018-04-03].
  2. Zapiski z tamtego świata; Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2003

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]