Liet-Kynes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liet-Kynes
planetolog
Postać z serii Diuna
Pierwsze wystąpienie Ród Harkonnenów (powieść)
Ostatnie wystąpienie Diuna (powieść)
Grany przez Max von Sydow (film 1984)
Karel Dobrý (miniserial)
Dane biograficzne
Przynależność Fremeni
Data urodzenia 10 154
Data śmierci 10 191
Rodzina rodzice: Pardot Kynes
małżonek: Faroula
dzieci: Chani

Liet-Kynes to fikcyjna postać Uniwersum Diuny stworzonego przez Franka Herberta.

Liet to syn Pardota Kynesa, imperialnego planetologa Pardota Kynesa. Urodził się w roku 10 154. Był jedynie w połowie Fremenem, gdyż jego ojciec pochodził z planety Salusa Secundus. Matka była siostrą Stilgara, późniejszego naiba siczy Tabr. Już w młodości poznał zwyczaje plemienne fremenow, w tym umiejętność jazdy na czerwiu pustyni. Po śmierci ojca w zawalonej jaskini przejmuje jego rolę: oficjalną - planetologa oraz nieoficjalną - przewodnika Fremenów. Głosi wizję przemiany klimatu pustynnej planety Arrakis na bardziej łagodny i wilgotny.

Był wysoki i nosił brodę koloru rudyblond.

Rywalizował ze swoim przyjacielem Warrickiem o względy Farouli, córki naiba siczy Czerwonego muru, Heinara. Rywalizację wygrał Warrick i ożenił się z piękną wolanką. Po kilku latach Warick został oślepiony i ciężko okaleczony ratując Lieta-Kynesa w trakcie kurzawy Corliolisa.Warrick wypił wodę życia w celu pogłębiebnia wiedzy o Lisanie al Gaibie, którego wizja nawiedziła go podczas kurzawy i umiera, Kynes ożenił się wówczas z Faroula i objął opieką jej syna.[1] Niebawem urodziła im się córka - Chani, która zostanie konkubiną Paula Atrydy.

Za pomoc w ucieczce Paula Atrydy na pustynię zostaje zamordowany przez Harkonnenów (został porzucony na pustyni bez filtraka).

— Musimy zrobić na Arrakis coś, czego nigdy przedtem nie podejmowano dla całej planety — powiedział ojciec. — Musimy użyć człowieka jak twórczej siły ekologicznej, wprowadzić przystosowane naziemne formy życia — tu roślina, tam zwierzę, ówdzie człowiek — dla zmiany obiegu wody, dla ukształtowania krajobrazu nowego typu.

wizja tuż przed śmiercią na pustyni, opowieść ojca Kynesa, Diuna

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. wydarzenia przedstawione w powieści Ród Harkonnenów