Lija Achiedżakowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lija Achiedżakowa
Ilustracja
Imię i nazwisko

Lija Miedżydowna Achiedżakowa

Data i miejsce urodzenia

9 lipca 1938
Dniepropetrowsk, ZSRR (obecnie Dniepr, Ukraina)

Zawód

aktorka

Odznaczenia
Ludowy Artysta Federacji Rosyjskiej Zasłużony Artysta RFSRR Ludowy Artysta RFSRR
Order „Za zasługi dla Ojczyzny” IV klasy Order Honoru

Lija Miedżydowna Achiedżakowa (ros. Лия Меджидовна Ахеджакова; ur. 9 lipca 1938 w Dniepropetrowsku) – radziecka i rosyjska aktorka filmowa, teatralna i głosowa.

Jest dwukrotną laureatką narodowej nagrody „Nika” za najlepsze kobiece role drugoplanowe. W 1994 roku otrzymała tytuł Ludowej Artystki Federacji Rosyjskiej[1]. Najbardziej znana jest z roli sekretarki Wieroczki w filmie Romans biurowy, a także roli Jeleny w filmie Garaż oraz Fimy w filmie Niebiosa obiecane. Swoją popularność zawdzięcza także kreacjom teatralnym, m.in. w sztuce Ludmiły Pietruszewskiej Kwartira Kołombiny (1986). Od 1960 roku pracowała w zespole Moskiewskiego Teatru Młodego Widza, a od 1977 roku w teatrze „Sowriemiennik”, gdzie występuje do dziś.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Lija Miedżydowna Achiedżakowa urodziła się 9 lipca 1938 roku w rodzinie z teatralnymi tradycjami. Pochodzi z adygejskiego rodu książęcego. Jej ojciec Miedżyd Achiedżakow był głównym reżyserem Adygejskiego Teatru Dramatycznego, a jej matka aktorką grającą w tym samym teatrze. Początkowo Lija uczyła się w Moskiewskim Instytucie Metali Nieżelaznych i Złota, jednakże po półtora roku zrezygnowała i wstąpiła do Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej GITIS im. A. W. Łunaczarskiego. Po ukończeniu Instytutu pracowała w Moskiewskim Teatrze Młodego Widza, a w 1977 roku w teatrze „Sowriemiennik”. Od 1973 roku rozpoczęła karierę jako aktorka filmowa. Za rolę Fimy w filmie Niebiosa obiecane aktorka otrzymała nagrodę „Nika” w nominacji „rola drugoplanowa”. Użyczyła też głosom wielu postaciom w radzieckich filmach animowanych, m.in. Białej Królowej w Alicji po drugiej stronie lustra (ros. Алиса в Зазеркалье).

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

filmy fabularne[edytuj | edytuj kod]

filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]