Lija Achiedżakowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lija Achiedżakowa
Ilustracja
Imię i nazwisko Lija Miedżydowna Achiedżakowa
Data i miejsce urodzenia 9 lipca 1938
Dniepropetrowsk, ZSRR (obecnie Dniepr, Ukraina)
Zawód aktorka
Odznaczenia
Narodniy artist.jpg

Lija Miedżydowna Achiedżakowa (ros. Лия Меджидовна Ахеджакова; ur. 9 lipca 1938 w Dniepropetrowsku) – radziecka i rosyjska aktorka filmowa, teatralna i głosowa.

Jest dwukrotną laureatką narodowej nagrody „Nika” za najlepsze kobiece role drugoplanowe. W 1994 roku otrzymała tytuł Ludowej Artystki Federacji Rosyjskiej[1]. Najbardziej znana jest z roli sekretarki Wieroczki w filmie Romans biurowy, a także roli Jeleny w filmie Garaż oraz Fimy w filmie Niebiosa obiecane. Swoją popularność zawdzięcza także kreacjom teatralnym, m.in. w sztuce Ludmiły Pietruszewskiej Kwartira Kołombiny (1986). Od 1960 roku pracowała w zespole Moskiewskiego Teatru Młodego Widza, a od 1977 roku w teatrze „Sowriemiennik”, gdzie występuje do dziś.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Lija Miedżydowna Achiedżakowa urodziła się 9 lipca 1938 roku w rodzinie z teatralnymi tradycjami. Pochodzi z adygejskiego rodu książęcego. Jej ojciec Miedżyd Achiedżakow był głównym reżyserem Adygejskiego Teatru Dramatycznego, a jej matka aktorką grającą w tym samym teatrze. Początkowo Lija uczyła się w Moskiewskim Instytucie Metali Nieżelaznych i Złota, jednakże po półtora roku zrezygnowała i wstąpiła do Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej GITIS im. A. W. Łunaczarskiego. Po ukończeniu Instytutu pracowała w Moskiewskim Teatrze Młodego Widza, a w 1977 roku w teatrze „Sowriemiennik”. Od 1973 roku rozpoczęła karierę jako aktorka filmowa. Za rolę Fimy w filmie Niebiosa obiecane aktorka otrzymała nagrodę „Nika” w nominacji „rola drugoplanowa”. Użyczyła też głosom wielu postaciom w radzieckich filmach animowanych, m.in. Białej Królowej w Alicji po drugiej stronie lustra (ros. Алиса в Зазеркалье).

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

filmy fabularne[edytuj | edytuj kod]

filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]