Lillafüred

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Palotaszálló w Lillafüred

Lillafüredwęgierski kurort w Górach Bukowych nad jeziorem zaporowym Hámori, administracyjnie: część Miszkolca.

Historia[edytuj | edytuj kod]

O budowie nad jeziorem Hámori luksusowego ośrodka wypoczynkowego zadecydował pod koniec XIX w. hrabia András Bethlen, ówczesny węgierski minister rolnictwa, gdy w swych podróżach po kraju dotarł w to miejsce. Nazwa ośrodka, a potem całej miejscowości powstała na cześć jego żony, noszącej imię Lilla. Gdy w 1921 premierem rządu węgierskiego został István Bethlen, podjął on decyzję o budowie w Lillafüred luksusowego Hotelu Palace (węg. Palotaszálló).

Hotel został zaprojektowany w stylu neorenesansowym przez Kálmána Luxa. Zbudowano go w latach 1927-1930. Jedną z hotelowych restauracji, o wystroju nawiązującym do epoki renesansu, nazwano imieniem króla Macieja Korwina. Witraże, wypełniające jej okna, przedstawiają widoki historycznych węgierskich zamków: Pozsony (Bratislava), Brassó (Brașov), Kassa (Košice), Lőcse (Levoča), Bártfa (Bardejov), Késmárk (Kežmarok), Kolozsvár (Cluj-Napoca), Árva (Oravský hrad) i Vajdahunyad (Hunedoara)[1].

Hotel jest otoczony parkiem leśnym z okazami egzotycznych drzew i krzewów. Za hotelem, pomiędzy ciekami rzek Szinva i Garadna, powstały tzw. „Wiszące ogrody”, których rewitalizację przeprowadzono w 2014. Na rzece Szinva zbudowano sztuczny wodospad w wysokości 20 m – najwyższy wodospad na Węgrzech. W pobliżu znajduje się kilka jaskiń, m.in. Jaskinia Anny (węg. Anna-barlang, czasem również Petőfi-barlang), Jaskinia Stefana (węg. István-barlang lub Szent István-barlang) oraz Jaskinia Szeleta, która była miejscem zamieszkania człowieka pierwotnego[1].

Z Lillafüred prowadzą liczne malownicze trasy turystyczne w Góry Bukowe[1]. W najbliższej okolicy znajduje się ośrodek narciarski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c "Lillafüred". hunguesthotels.hu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]