Limoz Dizdari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Limoz Dizdari
Data i miejsce urodzenia

7 lutego 1942
wieś Rusan k. Delviny

Gatunki

muzyka filmowa
muzyka poważna

Zawód

muzyk, kompozytor, polityk

Aktywność

od 1968

Limoz Dizdari, także Limos Dizdari (ur. 7 lutego 1942 w wiosce Rusan k. Delviny[1]) – albański muzyk, kompozytor i polityk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1961 ukończył naukę w liceum artystycznym Jordan Misja i rozpoczął studia w Konserwatorium Państwowym w Tiranie (w klasie kompozycji pod kierunkiem Çeska Zadei)[1]. W tym czasie grał na oboju i fortepianie. Po ukończeniu studiów podjął pracę redaktora w Radiu Tirana, a następnie dyrektora muzycznego w domu kultury w Sarandzie[1]. Od 1968 zajmował się komponowaniem muzyki do filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. W roku 1974 objął stanowisko redaktora muzycznego w Studiu Filmowym Nowa Albania. W latach 1988–1991 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca[1]. W 2000 stanął na czele Związku Pisarzy i Artystów Albanii.

W wyborach parlamentarnych w 1997 zdobył mandat deputowanego do parlamentu, jako przedstawiciel Socjalistycznej Partii Albanii. W parlamencie przewodniczył komisji kultury i edukacji. W późniejszym okresie związał się z Socjalistycznym Ruchem Integracji, awansując do władz krajowych partii.

W jego dorobku kompozytorskim znajdują się pieśni, sonaty i romanse, a także utwory sceniczne (w tym balet Peshkatarët – Rybacy). W 2006 ukazała się płyta CD z dziełami L. Dizdariego, w wykonaniu czołówki albańskich śpiewaków operowych. Za swoją działalność otrzymał od władz Albanii tytuł Zasłużonego Artysty (alb. Artist i Merituar).

Córka Dizdariego, Alda jest znaną w Albanii skrzypaczką.

Muzyka filmowa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Kompozitori i mirënjohur Limoz Dizdari (1942), Aktoret Shqiptare [dostęp 2021-08-12] (alb.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sokol Shupo: Enciklopedia e muzikes shqiptare, vol.1. Tirana: Asmus, 2008. (alb.)
  • Abaz Hoxha: Enciklopedi e kinematografise shqiptare. Tirana: 2002. ISBN 99927-1-555-3. (alb.)
  • Limos Dizdari w bazie IMDb (ang.)