Linia kolejowa Bydgoszcz Wąskotorowa – Koronowo Wąskotorowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa
Bydgoszcz Wąskotorowa - Koronowo Wąskotorowe
Dane podstawowe
Zarządca Bydgoskie Koleje Powiatowe
Długość 24,2 km
Rozstaw szyn 600 mm
Zdjęcie LK
Kolej na moście pod Koronowem, lata 20. XX w.
Portal Portal Transport szynowy

Linia kolejowa Bydgoszcz Wąskotorowa - Koronowo Wąskotorowe - działająca w latach 1895 - 1970 linia kolei wąskotorowej, łącząca Bydgoszcz z Koronowem. Na trasie odbywał się ruch zarówno towarowy, jak i osobowy (kolejka była często jedynym połączeniem "ze światem" dla małych miejscowości powiatu bydgoskiego). Pełniła ważną funkcję w turystyce regionalnej, dowożąc mieszkańców Bydgoszczy do kompleksów wypoczynkowych i sanatorium w Smukale i Opławcu. Linia biegła przez kilka przepraw na Kanale Bydgoskim i Brdzie, z czego na największą uwagę zasługuje most niedaleko Koronowa - jest to najwyższy tego typu obiekt w Europie.

W 2014 na odcinku od Gościeradza do Koronowa śladem dawnej kolejki wąskotorowej poprowadzona została ścieżka rowerowa. W ramach tej inwestycji dawny most kolejki na Brdzie został gruntownie wyremontowany i dostosowany do ruchu pieszo-rowerowego[1]. Otwarcie drogi rowerowej nastąpiło 15 października 2014[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rowerowe trasy w regionie. Tutaj jeździmy dzięki unijnej kasie [dostęp 05.06.2014]
  2. 100-kilometrowa droga dla rowerów. I jej urokliwa część [WIDEO] (m.in. film przedstawiający most obecnie i w czasie przejazdu pociągu)