Linia kolejowa Ljutomer – Gornja Radgona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa
Ljutomer – Gornja Radgona
Mapa przebiegu linii kolejowej
Dane podstawowe
Długość 22,7 km
Rozstaw szyn 1435 mm
Sieć trakcyjna spalinowa
Zdjęcie LK
Stacja Gornja Radgona
Portal Transport szynowy

Linia kolejowa Ljutomer – Gornja Radgona (słow. železniška proga Ljutomer – Gornja Radgona) – jednotorowa, normalnotorowa linia kolejowa w północno-wschodniej Słowenii, odchodząca na stacji Ljutomer od magistrali LjubljanaBudapeszt (odcinek PragerskoHodoš) w kierunku północnym, ku granicy austriackiej. Linia jest pozostałością po transgranicznym odcinku Spielfeld-Straß Bad Radkersburg (Austria) Gornja Radgona Ljutomer[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Linia została zbudowana przez przedsiębiorstwo Družba Južne železnice w dwóch częściach. Pierwszą z nich, pomiędzy Spielfeld-Straß (słow. Špilje) i Radgoną otwarto w 1885 roku, a drugą, do Ljutomera, w 1890 roku. Ljutomer był początkowo ostatnim przystankiem tej linii i do 1924 roku nie miał połącenia z innymi drogami żelaznymi. W okresie monarchii austro-węgierskiej nie istniał odcinek OrmožHodoš. Po zakończeniu I wojny światowej i utworzeniu Królestwa Jugosławii oraz Republiki Austrii, Ljutomer został na pewien czas odcięty od innych części Słowenii. Według dostępnych danych po I wojnie światowej pasażerski ruch kolejowy z Mariboru do Ljutomera odbywał się przez Spielfeld-Straß i Bad Radkersburg (słow. Radgona), bez przystanków na terenie Austrii. W 1924 roku wybudowano linię Ormož Ljutomer Murska Sobota, tworząc w ten sposób węzeł w Ljutomerze i wiążąc linię z siecią kolejową Królestwa Jugosławii[1].

Linia była ważnym szlakiem logistycznym podczas II wojny światowej. Most na rzece Murze (odcinek Gornja Radgona w Słowenii Bad Radkersburg w Austrii) został wysadzony przez wojska niemieckie pod koniec wojny, 17 kwietnia 1945 roku. Do dnia dzisiejszego nie został odbudowany, choć istnieją plany w tym zakresie[1].

Ruch pasażerski na linii w części słoweńskiej (jugosłowiańskiej) odbywał się do 1968 roku[1].

Dworzec w Gornjej Radgonie pochodzi z 1888 roku i jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem ewidencyjnym RKD EŠD: 6746[2].

Parametry[edytuj | edytuj kod]

Trasa jest w większości poprowadzona po płaskim terenie i ma wiele niezabezpieczonych skrzyżowań z drogami kołowymi. Długość w Austrii, pomiędzy Spielfeld-Straß (słow. Špilje), a Bad Radkersburg (słow. Radgona) wynosi 33 kilometry. Długość linii w Słowenii między Gornją Radgoną, a Ljutomerem to 23 kilometry. Szacunkowa długość brakującego odcinka granicznego wynosi trzy kilometry w Austrii i jeden kilometr na terenie Słowenii[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e t, [#MuraDravaProge] Pet ključnih železniških prog: proga —Spielfeld-Straß—Bad Radkersburg—Gornja Radgona—Ljutomer— [1890], 23 kwietnia 2020 [dostęp 2021-04-07].
  2. Jaka, Slovenske železnice - Gornja Radgona, www.slo-zeleznice.si [dostęp 2021-04-07] (słoweń.).