Lipoproteina niskiej gęstości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lipoproteina niskiej gęstości, LDL (z ang. low-density lipoprotein) – heterogenna populacja lipoprotein[1]. Jest to główny transporter cholesterolu z wątroby do innych narządów (przede wszystkim nerek, mięśni i kory nadnerczy). Większość cholesterolu w osoczu krwi występuje w formie LDL, której prawidłowe stężenie w surowicy to poniżej 135 mg/dl (3,5 mmol/l).

Metabolizm i funkcja[edytuj]

LDL pełni swoją funkcję przez odkładanie wolnego cholesterolu na powierzchni błon komórkowych lub poprzez wiązanie się z receptorem błonowym, który rozpoznaje zawartą w nich apolipoproteinę B100 (apoB100). Pobierane są przez komórki docelowe na drodze endocytozy kierowanej receptorami LDL, ujemnie naładowanymi glikozydowymi białkami transbłonowymi, które specyficznie wiążą się z białkiem apoB100 z powłoki LDL. Receptory LDL skupione są w tzw. dołkach opłaszczonych na błonach komórkowych.

LDL odkłada cząsteczki cholesterolu we włóknach mięśni gładkich ścian tętnic.

LDL powstaje w osoczu krwi jako wynik ciągu przemian: VLDLIDL → LDL.

Lipoproteina LDL określana jest też mianem zły cholesterol, w przeciwieństwie do lipoproteiny HDL, określanej mianem dobry cholesterol.

Skład[edytuj]

Składnikami lipoprotein LDL są:

Zobacz też[edytuj]

  • chylomikrony (duże lipoproteiny występujące w osoczu krwi)
  • hiperlipidemia (zespół zaburzeń metabolicznych objawiających się podwyższonymi poziomami frakcji cholesterolu lub trójglicerydów)

Przypisy

  1. 3.7.4.2 Miażdżyca. W: Druga twarz tlenu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008, seria: Środowisko. ISBN 978-83-01-13847-9.

Bibliografia[edytuj]

  • Edward Bankowski: Biochemia. Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner, 2005. ​ISBN 83-89581-10-8
  • Jeremiasz Tomaszewski: Diagnostyka laboratoryjna. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2001. ISBN 83-200-3591-0.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.