Lipsi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lipsi
Ilustracja
Kontynent Europa
Państwo  Grecja
Akwen Morze Egejskie
Powierzchnia 17,35 km²
Populacja (2001)
• liczba ludności
• gęstość

698
40 os./km²
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Lipsi
Lipsi
Ziemia37°18′00,00″N 26°45′00,00″E/37,300000 26,750000

Lipsigrecka wyspa, położona na południe od Samos i na północ od Leros. Wchodzi w skład archipelagu Dodekanez. Na wyspę można się dostać dzięki dobrze rozwiniętym połączeniom promowym pomiędzy wyspą a okolicznymi wyspami Patmos oraz Leros a także połączeniem promowym z portem w Pireusie. W skład Lipsi wchodzi też grupa okolicznych głównie niezamieszkanych wysepek.

Leży w administracji zdecentralizowanej Wyspy Egejskie, w regionie Wyspy Egejskie Południowe, w jednostce regionalnej Kalimnos, w gminie Lipsi.

Ekonomia[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy wyspy zajmują się głównie produkcją takich produktów jak: miód, wino, sery, produkty mleczne oraz uprawą winogron. Innym zajęciem lokalnych mieszkańców jest produkcja lokalnych dywanów.

Dobrze chronione zatoki taki jak Zatoka Maschato dają schronienie kutrom rybackim, jednak z tego powodu woda w tych miejscach jest skażona przez odpadki rybne i te pochodzące z kutrów. Reszta linii brzegowych wzdłuż wyspy oraz miejscowe plaże są wolne od skażenia. Wyspa posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg. Nowe inwestycje drogowe są finansowane ze środków dotacji Unii Europejskiej.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Na wyspie znajduje się kilka kościołów oraz klasztorów, z czego warto wymienić m.in

  • Panghia tou Harou- Kościół zbudowany w stylu Bizantyjskim między VII a VIII wiekiem. Posiada m.in. ikony Jezusa Ukrzyżowanego oraz unikatowe księgi Hagiograficzne.
  • Aghios Ionnis Thegois- Świątynia sfinansowana przez imigrantów z Lipsi. W świątyni odkryto relikwie martyrologiczne opisujące męczeństwo kapłanów podczas tureckiej niewoli.
  • Kościół Panagia w Kouselio zbudowany na początku istnienia Chrześcijaństwa. Nowo zbudowany kościół został zbudowany z materiałów ze zburzonej świątyni. Obecnie popularne miejsce odwiedzane przez Turystów.