Liubangosaurus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liubangosaurus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd zauropodomorfy
Infrarząd zauropody
(bez rangi) Eusauropoda
Rodzaj Liubangosaurus
Mo et al., 2010
Gatunki
  • L. hei Mo et al., 2010

Liubangosaurusrodzaj zauropoda z kladu Eusauropoda żyjącego we wczesnej kredzie na terenach dzisiejszej Azji. Gatunkiem typowym jest L. hei, którego holotypem jest pięć prawie kompletnych kręgów grzbietowych (prawdopodobnie kręgi od piątego do dziewiątego), odkrytych w osadach formacji Napai w chińskim regionie autonomicznym Kuangsi. Długość trzonu zachowanych kręgów wynosi od 290 do 315 mm; całkowita wysokość kręgów mierzona od czubka wyrostka kolczystego wynosi 620–660 mm, zaś mierzona od czubka wyrostka poprzecznego górnego (diapophysis) – 620–710 mm. Od innych zauropodów L. hei odróżnia współwystępowanie m.in. przedniego wyrostka stawowego kręgów (prezygapophysis) stykającego się z wyrostkiem poprzecznym dolnym (parapophysis), przy braku blaszek kostnych łączących przedni wyrostek stawowy z górnym (prezygodiapophyseal lamina) i dolnym (prezygoparapophyseal lamina) wyrostkiem poprzecznym; zagłębienia na górnej części wyrostka poprzecznego górnego; bardzo niskiego wyrostka kolczystego, którego koniec dalszy jest na równi z końcem dalszym wyrostka poprzecznego górnego; bocznie rozszerzonego końca dalszego wyrostka kolczystego i dużych, wysoko położonych wyrostków poprzecznych bocznych w kształcie kropli. Oprócz L. hei z formacji Napai znany jest też m.in. zauropod Fusuisaurus oraz nienazwany teropod z rodziny Spinosauridae. Porównanie rozmiarów kręgów sugeruje, że Liubangosaurus był mniejszy od fusuizaura, który prawdopodobnie miał ponad 20 m długości; u Fusuisaurus średnica trzonów przednich kręgów ogonowych przekraczała 40 cm, zaś u Liubangosaurus średnica trzonów kręgów grzbietowych wynosiła ok. 25 cm[1].

Według przeprowadzonej przez autorów jego opisu analizy kladystycznej (w oparciu o macierz danych z analizy Taylora z 2009 r.[2]) Liubangosaurus jest przedstawicielem kladu Eusauropoda prawdopodobnie blisko spokrewnionym z grupą Neosauropoda. Na drzewie ścisłej zgodności wygenerowanym na podstawie 144 najbardziej oszczędnych drzew Liubangosaurus jest w nierozwikłanej politomii z kladami Diplodocoidea i Macronaria oraz rodzajami Barapasaurus, Omeisaurus, Patagosaurus, Mamenchisaurus, Haplocanthosaurus, Jobaria i Losillasaurus. Na drzewie zgodności wygenerowanym metodą 50% majority rule consensus Liubangosaurus jest taksonem siostrzanym do rodzaju Haplocanthosaurus; klad obejmujący te dwa rodzaje jest w politomii z grupami Diplodocoidea i Macronaria oraz z rodzajem Jobaria. Liubangosaurus może więc być jednym z nielicznych zauropodów żyjących w kredzie na terenach dzisiejszych Chin, które nie należały do kladu Titanosauriformes. Autorzy zaznaczają jednak, że ze względu na niekompletność materiału kopalnego L. hei jego pozycja filogenetyczna jest niepewna, a kręgi tego zauropoda mają też niektóre cechy budowy (jak niski wyrostek kolczysty na kręgach grzbietowych czy grzbietowo–bocznie skierowany wyrostek poprzeczny górny) wspólne z kręgami niektórych bazalnych przedstawicieli Titanosauriformes[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jinyou Mo, Xing Xu, Eric Buffetaut. A new eusauropod dinosaur from the Lower Cretaceous of Guangxi Province, southern China. „Acta Geologica Sinica (English Edition)”. 84 (6), s. 1328–1335, 2010 (ang.). 
  2. Michael P. Taylor. A re–evaluation of Brachiosaurus altithorax Riggs 1903 (Dinosauria, Sauropoda) and its generic separation from Giraffatitan brancai (Janensch 1914). „Journal of Vertebrate Paleontology”. 29, s. 787–806, 2009 (ang.).