Live cooking
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fa/Indian_Chef_%287782226182%29.jpg/220px-Indian_Chef_%287782226182%29.jpg)
Live cooking (dosłownie z ang.: „gotowanie na żywo”) – pokaz kulinarny, podczas którego kucharz przygotowuje potrawę w obecności obserwujących go gości. Często wchodzi również w interakcję z widzami. Goście mają okazję zobaczyć, jak wygląda proces tworzenia dań: przygotowanie składników, kolejne etapy procesu, ostateczne podanie potrawy. Jedną z form live cooking jest również wspólne gotowanie szefa kuchni z uczestnikami pokazu.
W trakcie pokazu można się przyjrzeć profesjonalnej pracy szefa kuchni – jak kroi składniki, jak przyprawia dania, dekoruje potrawy. Obserwatorzy mogą mieć również wpływ na np. dobór składników[1].
Pokaz może odbywać się w restauracji, czy w specjalnie przygotowanym do tego studiu kulinarnym. Często stanowi o prestiżu danego miejsca, oferującego tę formę przygotowania i podawania posiłku. Jest uważany za dużą atrakcję dla widzów.
Historia i popularność medialna
[edytuj | edytuj kod]Idea gotowania na żywo rozpoczęła się już w 1927 roku, gdy amerykańska stacja radiowa NBC rozpoczęła emisję The Betty Crocker School of the Air[2] – słuchowiska, które zyskało olbrzymią popularność wśród amerykańskiego społeczeństwa. Kolejne produkcje radiowe i telewizyjne zdobywały coraz większą popularność, aż stały się elementem kultury masowej. Przełom w popularności tej formy gotowania nastąpił wraz z rozpoczęciem emisji licznych telewizyjnych programów kulinarnych takich jak Master Chef, Top Chef czy (wyłącznie w Polsce) Hell’s Kitchen. Dzięki temu live cooking na stałe zakorzeniło się w masowej świadomości.
Polskie edycje programów zbierają przed telewizorami miliony telewidzów[3].
Live cooking w restauracjach
[edytuj | edytuj kod]Od wielu lat restauracje i firmy cateringowe są wyposażone w swoje stanowiska do grillowania, gotowania. To umożliwiało przygotowywanie dań w plenerze. W latach 80. popularność zyskało gotowanie przy stoliku gości na gorących płytach w azjatyckich restauracjach. Przykładem takiego widowiska jest teppanyaki. Tak właśnie się zrodził pomysł na live cooking – koncepcja budowy kulinarnego widowiska wokół procesu tworzenia potraw.
Gotowanie na żywo może odbywać się także w formie transmisji w mediach społecznościowych. W praktyce nie różni się od tych, które odbywają się w świecie rzeczywistym – poza tym, że widzowie nie mogą spróbować potraw.
Live cooking stało się sposobem na uatrakcyjnienie branżowych spotkań lub prywatnych imprez[1]. Może ono przyjmować formę warsztatów, wieczornych spotkań, a nawet być formą atrakcji turystycznej[4].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Agata Wojtczak , Co to jest live cooking i dlaczego jest super? [online], Elle.pl, 29 listopada 2018 [dostęp 2021-04-21] .
- ↑ Lauren Cahn , The Most Popular Cooking Show the Year You Were Born [online], Taste of Home / RDA Enthusiast Brands, LLC [dostęp 2019-08-12] (ang.).
- ↑ Łukasz Brzezicki , Ewa Leja: widzowie kochają kulinarne formaty, to trend światowy (wywiad) [online], wirtualnemedia.pl, 4 maja 2017 [dostęp 2021-04-21] .
- ↑ Redakcja Aktywnywyjazd.pl , Poznaj Live Cooking – gotowanie na żywo z szefem kuchni [online], Aktywnywyjazd.pl, 4 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-12] .
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Live Cooking – sposób na przełamanie stereotypu gotowania. 16 lipca 2019 w: Onet.pl. Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o.