Loch Ness

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Loch Ness
Ilustracja
Widok na Loch Ness
Położenie
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Lokalizacja

hrabstwo Highland

Wysokość lustra

16 m n.p.m.

Wyspy

1 (Cherry Island)

Morfometria
Powierzchnia

56,4 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


37 km
1,5 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


132 m
226,9 m

Objętość

7,45 km³

Hydrologia
Rodzaj jeziora

polodowcowe

Położenie na mapie Highland
Mapa konturowa Highland, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Loch Ness”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Loch Ness”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Loch Ness”
Ziemia57°18′N 4°27′W/57,300000 -4,450000

Loch Ness (wym. [ˌlɒx ˈnɛs]; gael. Loch Nis, wym. [ˠɔxˈniʃ], dosłownie jezioro Nis) – słodkowodne jezioro (loch) położone w Szkocji, o długości około 37 kilometrów i 1,5 kilometra szerokości. Tafla wody położona jest na wysokości 16 metrów n.p.m.. Jezioro leży na południowy zachód od Inverness. Loch Ness to największy zbiornik wodny na linii tektonicznej znanej jako Great Glen, która biegnie z północy od Inverness do Fort William na południu. Kanał Kaledoński łączący wybrzeża po obu stronach Great Glen biegnie poprzez Loch Ness.

Loch Ness jest jednym z wielu połączonych ze sobą jezior szkockich, które powstały w miejscach wyrzeźbionych przez lodowiec w czasie ostatniej epoki lodowcowej. Przejrzystość wody w Loch Ness jest niska, co jest spowodowane dużą zawartością torfu w ziemi przylegającej do jeziora. Loch Ness jest drugim co do wielkości szkockim jeziorem, ma powierzchnię 56,4 km², ale ma największą objętość dzięki swojej głębokości. W najgłębszym miejscu mierzy ono 226 metrów.

Jezioro Ness służy także jako niższy rezerwuar dla elektrowni wodnej Foyers.

Na południowo-zachodnim krańcu jeziora, w pobliżu Fort Augustus, znajduje się jedyna wyspa Loch Ness – Cherry Island. Jest ona przykładem „crannog”, sztucznej wyspy stworzonej przez człowieka z okresu epoki żelaza.

Swą sławę Loch Ness zawdzięcza rzekomo zamieszkującemu jego głębiny potworowi.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]