Loch Ness

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Loch Ness
Ilustracja
Widok na Loch Ness
Położenie
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Lokalizacja

hrabstwo Highland

Wysokość lustra

16 m n.p.m.

Wyspy

1 (Cherry Island)

Morfometria
Powierzchnia

56,4 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


37 km
1,5 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


132 m
226,9 m

Objętość

7,45 km³

Hydrologia
Rodzaj jeziora

polodowcowe

Położenie na mapie Highland
Mapa konturowa Highland, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Loch Ness”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Loch Ness”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Loch Ness”
Ziemia57°18′N 4°27′W/57,300000 -4,450000

Loch Ness (wym. [ˌlɒx ˈnɛs]; gael. Loch Nis, wym. [ˠɔxˈniʃ], dosłownie jezioro Nis) – słodkowodne jezioro (loch) położone w Szkocji, o długości około 37 kilometrów. Położone jest na wysokości 16 metrów n.p.m., na południowy zachód od Inverness. Jest to największy zbiornik wodny na linii tektonicznej znanej jako Great Glen, która biegnie z północy od Inverness do Fort William na południu. Kanał Kaledoński łączący wybrzeża po obu stronach Great Glen biegnie poprzez Loch Ness.

Loch Ness jest jednym z wielu połączonych ze sobą jezior szkockich, które powstały w miejscach wyrzeźbionych przez lodowiec w czasie ostatniej epoki lodowcowej. Przejrzystość wody w Loch Ness jest niska, co jest spowodowane dużą zawartością torfu w ziemi przylegającej do jeziora. Loch Ness jest drugim co do wielkości szkockim jeziorem, ma powierzchnię 56,4 km², ale ma największą objętość dzięki swojej głębokości. W najgłębszym miejscu mierzy ono 226 metrów.

Jezioro Ness służy także jako niższy rezerwuar dla elektrowni wodnej Foyers.

Na południowo-zachodnim krańcu jeziora, w pobliżu Fort Augustus, znajduje się jedyna wyspa Loch Ness – Cherry Island. Jest ona przykładem „crannog”, sztucznej wyspy stworzonej przez człowieka z okresu epoki żelaza.

Swą sławę Loch Ness zawdzięcza rzekomo zamieszkującemu jego głębiny potworowi.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]