Lomer Gouin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lomer Gouin
Jean Lomer Gouin
Lomer Gouin, 2nd in 1910.png
Data i miejsce urodzenia 19 marca 1861
Deschambault-Grondines
Data śmierci 28 marca 1929
Premier Quebecu
Okres od 1905
do 1920
Przynależność polityczna Liberalna Partia Quebecu
Poprzednik Simon-Napoléon Parent
Następca Louis-Alexandre Taschereau

Sir Lomer Gouin (ur. w 1861, zm. w 1929) – kanadyjski polityk, premier prowincji Quebec z ramienia Liberalnej Partii Quebecu.

Urodził się 19 marca 1861 w Grondines. Ojcem Lomera był miejscowy lekarz.

Studiował prawo na uniwersytecie w Laval. Po ukończeniu studiów dołączył do znanej firmy prawniczej, której współwłaścicielami byli prominentni politycy frankofońscy Louis-Olivier Taillon i Honore Mercier.

Później Gouin poślubił córkę Merciera Elizabeth.

Gouin w swej pracy reprezentował wiele przedsiębiorstw przemysłowych, między innymi przedsiębiorstwa kolejowe. Później sam wszedł w sfery przemysłowe, sprawując wiele funkcji kierowniczych w licznych przedsiębiorstwach przemysłowych i finansowych. Zajmował się także publicystyką. Publikował teksty o wydźwięku politycznym.

W świat polityki wszedł w 1897 wraz z wyborem do Zgromadzenia Narodowego Quebecu. Dzierżył tekę ministra kolonizacji i robot publicznych. W 1904, wraz z innymi ministrami rządu ParentaTurgeonem i Weirem dokonał secesji wewnątrzpartyjnej, zmuszając premiera do złożenia dymisji i wycofania się z działalności na kolejne piętnaście lat, aż do 1920 roku.

Przy zachowaniu popularności prowadził bardzo efektywne rządy, stabilizując finanse publiczne, promując przemysł i edukację, głównie o profile technicznym. W utrzymaniu równowagi budżetowej pomogły mu bezpośrednie dotacje federalne zainicjowane przez premiera Kanady Wilfrida Lauriera. Obok stanowiska premiera pełnił szereg funkcji ministerialnych.

W 1920 złożył dymisję, pozostając jednak aktywnym politykiem i działaczem społecznym. W latach 1921-1924 był ministrem sprawiedliwości w rządzie federalnym Kinga. W styczniu 1919, na dwa miesiące przed śmiercią, został nominowany gubernatorem-porucznikiem prowincji Quebec.

Otrzymał brytyjski tytuł szlachecki. Był także kawalerem francuskiej Legii Honorowej. Zmarł 28 marca 1929. Pochowany w Montrealu, na cmentarzu Our-Lady-of-Snows.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Dictionary of Canadian Biography Online (ang.)
  • Biografia w Dictionnaire biographique du Canada en ligne (fr.)