Lomer Gouin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lomer Gouin
Lomer Gouin, 2nd in 1910.png
Data urodzenia 19 marca 1861
Data śmierci 28 marca 1929
Premier Quebecu
Okres od 1905
do 1920
Przynależność polityczna Liberalna Partia Quebecu
Poprzednik Simon-Napoléon Parent
Następca Louis-Alexandre Taschereau

Sir Lomer Gouin (ur. w 1861, zm. w 1929) – kanadyjski polityk, premier prowincji Quebec z ramienia Liberalnej Partii Quebecu.

Urodził się 19 marca 1861 w Grondines. Ojcem Lomera był miejscowy lekarz.

Studiował prawo na uniwersytecie w Laval. Po ukończeniu studiów dołączył do znanej firmy prawniczej, której współwłaścicielami byli prominentni politycy frankofońscy Louis-Olivier Taillon i Honore Mercier.

Później Gouin poślubił córkę Merciera Elizabeth.

Gouin w swej pracy reprezentował wiele przedsiębiorstw przemysłowych, między innymi przedsiębiorstwa kolejowe. Później sam wszedł w sfery przemysłowe, sprawując wiele funkcji kierowniczych w licznych przedsiębiorstwach przemysłowych i finansowych. Zajmował się także publicystyką. Publikował teksty o wydźwięku politycznym.

W świat polityki wszedł w 1897 wraz z wyborem do Zgromadzenia Narodowego Quebecu. Dzierżył tekę ministra kolonizacji i robot publicznych. W 1904, wraz z innymi ministrami rządu ParentaTurgeonem i Weirem dokonał secesji wewnątrzpartyjnej, zmuszając premiera do złożenia dymisji i wycofania się z działalności na kolejne piętnaście lat, aż do 1920 roku.

Przy zachowaniu popularności prowadził bardzo efektywne rządy, stabilizując finanse publiczne, promując przemysł i edukację, głównie o profile technicznym. W utrzymaniu równowagi budżetowej pomogły mu bezpośrednie dotacje federalne zainicjowane przez premiera Kanady Wilfrida Lauriera. Obok stanowiska premiera pełnił szereg funkcji ministerialnych.

W 1920 złożył dymisję, pozostając jednak aktywnym politykiem i działaczem społecznym. W latach 1921-1924 był ministrem sprawiedliwości w rządzie federalnym Kinga. W styczniu 1919, na dwa miesiące przed śmiercią, został nominowany gubernatorem-porucznikiem prowincji Quebec.

Otrzymał brytyjski tytuł szlachecki. Był także kawalerem francuskiej Legii Honorowej. Zmarł 28 marca 1929. Pochowany w Montrealu, na cmentarzu Our-Lady-of-Snows.

Linki zewnętrzne[edytuj]