Longines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Longines
ilustracja
Państwo  Szwajcaria
Siedziba Saint-Imier
Data założenia 1832
Forma prawna spółka akcyjna
Udziałowcy Swatch Group
brak współrzędnych
Strona internetowa

Longines (wymowa: ​[lɔ̃ʒin]), właśc. Compagnie des Montres Longines, Francillon S.A.szwajcarski producent zegarków, którego nazwa pochodzi od znajdującego się nieopodal Saint-Imier pola (fr. długie łąki), na którym wybudowano fabrykę. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się od samego początku działalności w Saint-Imier.

Koperta zegarka kieszonkowego z roku 1909 ze znakiem Longines.

Znak towarowy Longines został wpisany do rejestru Szwajcarskiego Federalnego Urzędu Własności Intelektualnej w roku 1889, z kolei w roku 1893 uzyskał ochronę międzynarodową na podstawie Protokołu Madryckiego. Jest w ten sposób najstarszą spośród wciąż istniejących, prawnie chronioną międzynarodowo marką na świecie[1].

Fabryka w St. Imier

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W roku 1952 Longines po raz pierwszy stał się oficjalnym partnerem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Oslo. Do roku 1980 manufaktura odpowiedzialna była za mierzenie czasu w trakcie wszystkich konkurencji olimpijskich. Również podczas próby pokonania Oceanu Atlantyckiego przez jednego z pionierów lotnictwa Longines mierzył czas. Charles Lindbergh przekazał zdobyte podczas lotu doświadczenia i przyczynił się do rozwoju jednego z modeli producenta, skonstruowanego specjalnie dla pilotów lotnictwa.

Zegarek Longines należący do Alberta Einsteina został sprzedany na aukcji w 2008 roku za prawie 600 tysięcy dolarów amerykańskich[2].

Wybrani ambasadorzy marki[3][edytuj | edytuj kod]

Znane modele[edytuj | edytuj kod]

  • Lindbergh
  • Weems
  • Comet

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Longines Watch Company: Madrid’s Oldest Mark. WIPO Magazine, marzec 2005. [dostęp 2021-09-22].
  2. René Lorenceau, Albert Einstein’s Longines watch fetches a record price at auction – Swatch Group, www.swatchgroup.com [dostęp 2016-08-15].
  3. Official Longines® Website: Swiss Watchmaking since 1832, www.longines.com [dostęp 2016-08-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]