Lothar von Trotha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lothar von Trotha
Ilustracja
Generał Lothar von Trotha w 1905
generał piechoty
Data i miejsce urodzenia

3 lipca 1848
Magdeburg

Data i miejsce śmierci

31 marca 1920
Bonn

Przebieg służby
Lata służby

1865–1906

Siły zbrojne

Armia Cesarstwa Niemieckiego

Główne wojny i bitwy

wojna prusko-austriacka,
wojna francusko-pruska,
powstanie bokserów,
ludobójstwo Herero i Namaqua

Odznaczenia
Order „Pour le Mérite” IV Klasa Orderu Orła Czerwonego (Prusy) Krzyż Żelazny (1813) I Klasy Krzyż Żelazny (1813) II Klasy

Adrian Dietrich Lothar von Trotha (ur. 3 lipca 1848 w Magdeburgu, zm. 31 marca 1920 w Bonn) – pruski generał piechoty, ludobójca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1865 zgłosił się do wojska pruskiego i brał udział w wojnie prusko-austriackiej. Podczas wojny francusko-pruskiej w 1871 został odznaczony Krzyżem Żelaznym II Klasy. 17 sierpnia 1900 został dowódcą 1. Wschodnioazjatyckiej Brygady piechoty, biorącej udział w zwalczaniu powstania bokserów w Chinach. 3 maja 1904 został mianowany dowódcą Schutztruppe w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej. W latach 1904–1905 był jednocześnie gubernatorem kolonii.

Podczas powstania ludu Herero w 1904 rozgromił powstańców tubylczych w bitwie pod Waterbergiem. Herero musieli wycofać się na pustynię Kalahari, gdzie wielu z nich umarło z pragnienia. Ponadto niemieckie patrole strzegły źródeł wody, strzelając do zbliżających się tubylców. Zaledwie części z nich udało się zbiec do sąsiednich terytoriów brytyjskich. Jesienią 1904 doszło do kolejnego powstania ludu Nama pod wodzą Hendrika Witbooi i Jakoba Morenga – po śmierci Witbooi w bitwie pod Fahlgras, von Trotha uważał swoje zadanie za wykonane i powrócił do Niemiec. Za swoje osiągnięcia podczas tych powstań odznaczony został orderem Pour le Mérite, jednak za brutalność którą okazał, demonstracyjnie nie został przyjęty przez cesarza Wilhelma II.

Szczególnie kontrowersyjny był jego list do ludu Herero z 1904, w którym groził strzelaniem do kobiet i dzieci.

 Osobny artykuł: Ludobójstwo Herero i Namaqua.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]