Kalahari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lokalizacja Kalahari (bordowy), Niecka Kalahari (na pomarańczowo)
Kalahari widok z kosmosu
Kalahari w Namibii

Kalahari (af. Dorsland)[1][2][3]kotlina w Botswanie, Namibii, RPA, Angoli, Zambii oraz Zimbabwe.

Powierzchnia Kalahari wynosi ok. 930 tys. km². Otaczająca ją Niecka Kalahari obejmuje powierzchnię ok. 2,5 mln km², rozciągając się dalej na tereny Botswany, Namibii i RPA, a nawet na tereny Angoli, Zambii i Zimbabwe.

Na północy Kalahari porastają suche lasy oraz wilgotne i suche sawanny, na południu – roślinność półpustynna oraz pustynna. Są tam nieliczne rzeki okresowe, na północy bagna (Okawango i Makgadikgadi) oraz jezioro Ngami. Na jej terenie utworzono wiele parków narodowych.

Większość opadów wsiąka w podłoże, dlatego jej teren pod względem zaopatrzenia w wodę przypomina pustynie. Jednak nazywanie jej pustynią nie jest słuszne, ponieważ pokrywające ją formacje roślinne zaliczane są do sawanny.

Większą część Kalahari pokrywają piaski pochodzenia rzecznego, spod których w nielicznych miejscach wznoszą się wzgórza zbudowane z litych skał. W okresie obfitych opadów kotlina może zmienić się na krótki czas w kipiące zielenią pastwisko. W czasie lata zdarzają się opady deszczu – opady roczne na Kalahari wynoszą 76–190 mm[4].

Jedyna stała rzeka, Okawango, płynie na północnym zachodzie, tworząc bogate przyrodniczo bagna. Pradawne suche koryta rzek nazywane Omuramba(inne języki) przecinają centralny i północny obszar Kalahari i stanowią zbiorniki stojącej wody podczas pory deszczowej. Niegdyś były rajem dla dzikich zwierząt, takich jak słonie i żyrafy, lwy i gepardy. Teraz są to pastwiska, aczkolwiek wciąż można tam spotkać lamparty i gepardy.

Osady na Kalahari[edytuj | edytuj kod]

Botswana

Namibia

RPA

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dorsland Trek, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-10-03] (ang.).
  2. The Dorsland Trekkers, Tourbrief.com – The Dorsland Trekkers
  3. Dorsland trekkers, klausdierks.com – CHRONOLOGY OF NAMIBIAN HISTORY. 02 January 2005
  4. Mary Sadler-Altena, "Kalahari: Introduction" webpage: SouthernCape-Kalahari: Kalahari name/climate/reserves and history.