Lou Bega

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lou Bega
Ilustracja
Imię i nazwisko David Lubega
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1975
Monachium, Niemcy Zachodnie
Gatunki pop, muzyka latynoamerykańska, mambo
Aktywność od 1988
Strona internetowa

David Lubega (pseudonim Lou Bega; urodzony 13 kwietnia 1975 w Monachium[1]) - piosenkarz niemiecki. Znany jest głównie dzięki przebojowi "Mambo No. 5". Otrzymał niemiecką nagrodę ECHO w 2 kategoriach oraz był nominowany do nagrody Grammy.

Życiorys[edytuj]

Jego matka pochodzi z Sycylii, a ojciec z Ugandy. Ojciec w 1972 roku rozpoczął studia w Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Muzyk pierwsze lata dzieciństwa spędził we Włoszech pod opieką swojej matki. W wieku 6 lat przeprowadzili się do Monachium. Mając 13 lat założył razem z dwoma kolegami swój hip-hopowy zespół. Dwa lata później wydali pierwszą płytę. Za zarobione pieniądze wyjechał do Miami, gdzie poznał rytmy mambo i muzykę latynoamerykańską. Zapoznał się z twórczością Xaviera Cugata i Pereza Prado.

Po powrocie w roku 1999 wydał płytę A Little Bit of Mambo, która zawierała "Mambo No. 5" oraz inne przeboje: "1+1=2", "I Got a Girl" oraz "Tricky". Nagrał również piosenkę "Baby Keep Smiling" wraz z Compay Segundo. Utwór ukazał się na płycie "Ladies and Gentlemen" (2001r.). W 2005 wydał album "Lounatic".

Piosenkarz wystąpił w grze komputerowej Tropico. Wystąpił w programie Przebojowa noc oraz Taniec z gwiazdami.

W 2010 roku wydał album zatytułowany Free Again.

Przypisy

  1. Heather Phares: Lou Bega Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-11-07].

Linki zewnętrzne[edytuj]