Louis Vuitton (dom mody)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Louis Vuitton)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Louis Vuitton Malletier
Ilustracja
Państwo  Francja
Region  Île-de-France
Siedziba Paryż
Data założenia 1854
Forma prawna spółka akcyjna
brak współrzędnych
Strona internetowa
Louis Vuitton na Champs-Elysées w Paryżu

Louis Vuitton Malletierluksusowy francuski dom mody z centralnym zarządem w Paryżu, stworzony w roku 1854 przez francuskiego rzemieślnika i przedsiębiorcę Louisa Vuittona (1821-1892), który początkowo w pierwszych latach produkował ekskluzywne torby i bagaże.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma nosi nazwę po jej założycielu Louisie Vuittonie (18211892). Vuitton urodził się we Francji, w miejscowości Lavans-sur-Valouse, w 1835 przeprowadził się do Paryża. W 1854 roku założył spółkę znaną teraz jako LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.

Portret Louisa Vuittona

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znany wzór: Monogram Canvas został zaprojektowany przez syna Vuittona, Georges'a w 1896 r. Ciekawe jest to, że Louis Vuitton jest najczęściej podrabianą marką w historii[1][2], tylko poniżej 1% ze wszystkich produktów sygnowanych przez nią nie jest podrabiana[3].

Wzory, materiały oraz kolory[edytuj | edytuj kod]

 • Monogram Canvas – najbardziej znany wzór marki – brązowe tło z charakterystycznymi, jasnymi znaczkami i monogramem LV. Wykonany z płótna winylowanego, charakteryzującego się wiekszą wytrzymałością od skóry. Natomiast Monogram Multicolor jest wersją kolorystyczną w której to na białym lub czarnym tle znajdują się kolorowe znaczki. Obicia oraz uchwyty zrobione są z jasnej skóry naturalnej.
 • Damier Ebene – płótno w charakterystyczną szachownice w odcieniach brązu. Wersja Damier Azur jest odmianą w odcieniach jasnego beżu i szarości, natomiast Damier Graphite oraz Damier Cobalt to wersje dedykowane dla mężczyzn – odpowiednio w kolorze grafitu oraz kobaltu. Obicia oraz uchwyty zrobione są również ze skóry naturalnej.
 • Monogram Leder – różnorodne wersje wykonane z naturalnej skóry[4].

Monogram Canvas Damier Ebene Damier Azur Damier Graphite

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Louis Vuitton nigdy nie ma wyprzedaży. Jeśli jakieś produkty nie zostały sprzedane w danym sezonie, odsyłane są z powrotem do Francji i komisyjnie niszczone. Jeśli kiedykolwiek występują w okazyjnej cenie, promocji lub wyprzedaży jest pewne, że są to podróbki.
 • Pierwsze walizki LV były w pasy, jednak były łatwo podrabiane przez mniej znane firmy. Charakterystyczny wzór i monogram LV, który do dziś jest logo firmy został stworzony przez syna Louisa, Georges Vuitton dopiero w 1896 roku. Własny wzór oraz logo miał być świetnym sposobem, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Firma zdobyła popularność, gdyż ich kufer podróżny, oprócz tego, że był bardzo funkcjonalny, a zarazem również największy na rynku, jako jedyny w owych czasach miał już wyraźnie zaznaczone logo rodzinnej firmy.
 • Georges Vuitton stworzył również nowy typ zamka z blokadą rotacyjną. Ojciec i syn byli tak bardzo pewni skuteczności tego zamka, że zaproponowali słynnemu iluzjoniście Harry’emu Houdiniemu, aby publicznie oswobodził się z zapięć zamkami LV. Jak można było przypuszczać, Houdini nie podjął wyzwania.
 • Każda torebka LV robiona jest ręcznie, a jej produkcja trwa tydzień. Są wodoodporne, co więcej są nawet ognioodporne.
 • W 1914 roku marka Louis Vuitton otworzyła na Polach Elizejskich w Paryżu największy na świecie sklep z walizkami.
 • Skóra, z której robione są uchwyty i obicia torebek we wzorze Monogram Canvas jest naturalna i niefarbowana, dlatego z biegiem czasu przybiera ciemniejszy kolor, co jest normalną cechą naturalnych skór.
 • Model Speedy został zaprojektowany w 1965 r. na prośbę Audrey Hepburn. Aktorka zaproponowała, aby zminiaturyzować popularną torbę podróżną Keepall tak, aby mogła ją nosić regularnie w ciągu dnia. Tak też się stało.
 • Model Alma zaprojektowany został przez Gastona Vuittona (wnuka Louisa) na specjalne zamówienie Coco Chanel w 1925 r. Do regularnej produkcji trafił dopiero w 1930 roku. Swoją nazwę zawdzięcza paryskiemu mostowi Alma.
 • Jedno ramiączko torebki Neverfull jest w stanie udźwignąć aż 200 kg.
 • Wiele innowacji Louis Vuitton powstało w wyniku tzw. „problemów pierwszego świata”. Model Noe, pierwsza torebka - worek, powstał po to, aby można w nim było nieść butelkę szampana. A w zasadzie 5 butelek. Największa z dostępnych torebek Noe wciąż może pomieścić taki zapas.
 • Salvador Dali, zainspirowany słynnym monogramem LV, stworzył „Daligram” skomponowany z renesansowych ornamentów i pierwszych liter własnego imienia i imienia swojej muzy Gali. Louis Vuitton za zgodą artysty wykorzystał Daligram na niektórych swoich produktach, podnosząc je tym samym do rangi sztuki. Marka LV jest pionierem artystycznych kolaboracji. Od 2001 roku regularnie zaprasza do współpracy artystów, np. Stephena Sprouse’a, Takashi Murakamiego czy Julie Verhoeven.
 • Louis Vuitton nie miał linii odzieżowej aż do 1997 r., kiedy to dyrektorem artystycznym marki został Marc Jacobs. Przez 16 lat rozwijał linię damską, odmładzając tym samym wizerunek marki. Po jego odejściu w 2013 r. zastąpił go Nicolas Ghesquière.
 • Pojawienie się w kampaniach reklamowych Louis Vuitton Angeliny Jolie, Davida Bowiego, Madonny czy Xaviera Dolana nikogo w zasadzie nie dziwi. Jednak najbardziej zaskakującą gwiazdą w reklamie LV był Michaił Gorbaczow, jedyny prezydent Związku Radzieckiego.
 • W 2004 roku firma świętowała 150-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przed sklepem na Polach Elizejskich w Paryżu po raz pierwszy stanął olbrzymi kufer podróżny, który w następnych latach pojawiał się również w innych miejscach, m.in. na Placu Czerwonym w Moskwie[5].
 • W 1996 r. brązowo-beżowa szachownica została zarejestrowana jako unijny znak towarowy[6]. W 2009 r. konkurencja podjęła skuteczną próbę jego unieważnienia[7]. Sąd w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że wzór szachownicy, jest motywem, który istniał od setek lat i wykorzystywany był powszechnie w sztuce dekoracyjnej. Motyw szachownicy pojawiał się m.in. w tkaninie z Bayeux. Louis Vuitton odwołał się od wyroku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednocześnie zawierając z przeciwnikiem ugodę. W jej następstwie konkurent wycofał wniosek o unieważnienie tego znaku towarowego, co oznacza, że nadal podlega on ochronie prawnej[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Skok na torebki Louisa Vuittona (pol.). tvn24.pl, 2011-11-27. [dostęp 2014-09-09].
 2. LOUIS VUITTON POZWAŁ WYTWÓRNIĘ WARNER BROS (pol.). life.forbes.pl, 2011-12-27. [dostęp 2014-09-09].
 3. Aleksandra Jarosz: Jak powstało imperium Louis Vuitton (pol.). Bankier.pl, 2010-07-15. [dostęp 2014-09-09].
 4. Louis Vuitton - cechy istotne przy badaniu oryginalności (pol.). [dostęp 2017-01-31].
 5. Pietroń Marek: 20 faktów na temat Louis Vuitton, których możesz nie znać (pol.). vumag,pl, 2017-01-30. [dostęp 2017-02-01].
 6. Znak towarowy EUTM-000370445, baza EUIPO (pol.). [dostęp 2017-08-05].
 7. Wyrok Sądu (druga izba) z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie T‑359/12 (pol.). [dostęp 2017-08-05].
 8. Mikołaj Lech, Dlaczego unieważniono znak towarowy słynnej szachownicy Louis Vuitton?. Blog o znakach towarowych. [dostęp 2017-08-05].