Tkanina z Bayeux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Detal Tkaniny z Bayeux
Detal upamiętniający pojawienie się komety Halleya

Tkanina z Bayeux – ręcznie haftowane płótno przedstawiające podbój Anglii przez Wilhelma I Zdobywcę, bitwę pod Hastings w 1066 i życie codzienne mieszkańców ówczesnej Normandii; dzieło sztuki świeckiej.

Tkanina to cenne ikonograficzne źródło historyczne. Jej autorstwo przypisuje się królowej Matyldzie, żonie Wilhelma, nie jest to jednak teza w pełni potwierdzona. Według innych źródeł, tkanina miała powstać w Anglii na zlecenie biskupa Odona z Bayeux, przyrodniego brata Wilhelma I. Dzieło obecnie znajduje się w muzeum w mieście Bayeux we Francji. Długość tkaniny wynosi 70,34 m a szerokość 0,5 metra. Na płótnie wyhaftowano kilkadziesiąt scen przedstawiających najazd na Wyspy Brytyjskie i wydarzenia, które go poprzedziły. Na materiale znajdują się wizerunki 626 postaci, 190 koni, 35 psów i 506 innych zwierząt, a także rysunki 33 budowli, 37 statków oraz 37 drzew i 57 napisów po łacinie.

Tkanina upamiętnia także pojawienie się komety Halleya, co miało miejsce w tym samym roku, co bitwa pod Hastings.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka na temat zabytku pochodzi ze spisu majątkowego katedry z Bayeux z 1476 r. Przez kilkaset lat tkanina była pieczołowicie przechowywana w świątyni jako relikwia. Tylko raz do roku wystawiano ją na widok publiczny. W XVII w. tkanina z Bayeux wzbudziła zainteresowanie uczonych z całej Francji. Pierwsza replika zabytku pochodzi z XVIII w. W 1803 r. dzieło zostało zabrane z Bayeux do Paryża przez Napoleona, który szukał w nim natchnienia do inwazji na Anglię. Po niepowodzeniu tych planów odesłał je do Normandii. II wojnę światową tkanina przetrwała w podziemiach paryskiego Luwru. Obecnie jest prezentowana w muzeum w Bayeux.

W roku 2007 została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata[1].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bayeux Tapestry (ang.). unesco.org. [dostęp 2013-11-17].