Lupus z Troyes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Lupus z Troyes
Loup de Troyes
biskup
Ilustracja
Statua Św. Lupusa z Troyes w Lyonie
Data i miejsce urodzenia

ok. 383-390
Toul (Galia)

Data i miejsce śmierci

478
Troyes

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

29 lipca (kat.),
29 lipca/11 sierpnia (praw.)

Szczególne miejsca kultu

diecezja Troyes

Lupus z Troyes, fr. Loup, Leu, cs. Swiatitiel[a] Łup, jepiskop Troije[1] (ur. ok. 383[1]-390[2] w Toul, zm. 478 w Troyes) – biskup Troyes, brat św. Wincentego z Lerynu, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Żywot świętego[edytuj | edytuj kod]

Informacje o jego życiu zawarte są m.in. w: Vita Germani Antisiodorensis, żywocie św. Genowefy, dziele De gloria confessorum św. Grzegorza z Tours, jak i w korespondencji Sydoniusza Apolinarego[2].

Lupus urodził się w rodzinie możnowładców, otrzymując, jak na tamte czasy, staranne wykształcenie[2]; był prawnikiem. Około 418[2] poślubił Pimeniolę, siostrę Hilarego z Arles. Po sześciu latach małżeństwa rozstał się z żoną. Udał się do monasteru Lérin, rozdając wcześniej swój majątek udając się do Mâcon; Pimeniola została zaś zakonnicą[2]. Około 426 został wybrany na biskupa Troyes. Początkowo nie chciał przyjąć tej godności. Towarzyszył Germanowi z Auxerre w wyprawie do Brytanii (ok. 429)[2].

W 451 pod Troyes podeszła armia Hunów. Lupus miał wtedy spotkać się z ich wodzem Attylą, chociaż wielu uczonych wątpi w prawdziwość tego zdarzenia[3]. Odziany w strój biskupi i prowadząc procesję wiernych, wywarł na Attyli wrażenie, dzięki czemu ten odstąpił od oblężenia miasta. Niebawem Hunowie przegrali bitwę na Polach Katalaunijskich. Attyla zażądał wtedy, biorąc Lupusa jako zakładnika[2], aby ten dołączył do jego armii, co miało przynieść jej szczęście i uchronić od zniszczenia. Z tego powodu został oskarżony przez Rzymian o sprzyjanie Hunom. Został przez nich zmuszony do opuszczenia Troyes. Prowadził odtąd żywot pustelnika na górze Lassois (fr. Mont Lassois)[2].

Lupus zmarł w 478 roku. Jego uczniami mieli być: św. Pulchroniusz (Polichroniusz), Sewer i Alpin z Châlons-sur-Marne[2].

Kult[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne św. Lupusa w Kościele katolickim obchodzone jest 29 lipca[2].

W Kościele prawosławnym, chociaż jest mało znany, wspomnienie przypada odpowiednio 29 lipca/11 sierpnia[b][1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. "święty biskup"
  2. podwójne datowanie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jarosław Charkiewicz: św. Lupus, biskup Troyes. Serwis Cerkiew.pl. [dostęp 2014-05-16].
  2. a b c d e f g h i j Lupus, biskup Troyes.. Deon.pl. [dostęp 2014-05-16].
  3. Katalog świętych. Catholic Online. [dostęp 2013-08-26]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]