Mózg Kennedy’ego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mózg Kennedy’ego
Kennedys hjärna
Autor Henning Mankell
Typ utworu kryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Szwecja Szwecja
Język szwedzki
Data wydania 2005
Wydawca Leopard Förlag
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2013
Wydawca W.A.B.
Przekład Ewa Wojciechowska

Mózg Kennedy’ego (szw. Kennedys hjärna) – powieść społeczno-kryminalna z 2005, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella. Jej polskie wydanie ukazało się w roku 2013 nakładem wydawnictwa WAB w tłumaczeniu Ewy Wojciechowskiej.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Biedne dzielnice Maputo - miejsce części akcji powieści

Akcja rozpoczyna się jesienią 2004[1]. Archeolożka Louise Cantor z domu Lindblom (54 lata) pochodząca ze Sveg pracuje na wykopaliskach w Grecji. Przy okazji sesji naukowej w Visby postanawia odwiedzić syna w Sztokholmie. Przybywa tam 17 września[2]. Okazuje się jednak, że zastaje go martwego - policja utrzymuje, że popełnił samobójstwo przedawkowując leki. Cantor jest jednak przekonana, że dokonano morderstwa i rozpoczyna w tej sprawie prywatne śledztwo. Ślady prowadzą w przewrotny świat firm farmaceutycznych, które wykorzystują nędzę w krajach trzeciego świata celem prowadzenia eksperymentów na ludziach, mających na celu produkcję nowych leków. Jednym z bohaterów negatywnych jest Christian Holloway, który pod pozorem działalności charytatywnej bezwzględnie eksploatuje osoby chore na AIDS, a nawet celowo zaraża je wirusem HIV[3]. Akcja rozgrywa się nie tylko w Szwecji, ale również w Barcelonie, Madrycie, Maputo, Xai-Xai i na wyspie Inhaca w Mozambiku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mózg Kenedy'ego, s.19
  2. Mózg Kenedy'ego, s.30
  3. Mózg Kenedy'ego, s.300-311
  4. Mózg Kenedy'ego, s.127, 177, 263-264

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. nota redakcyjna w: Henning Mankell, Mózg Kennedy’ego, WAB, Warszawa, 2013, okładka zewnętrzna, ​ISBN 978-83-7747-815-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]