múm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
múm
Ilustracja
múm (2009)
Rok założenia 1997
Pochodzenie Islandia
Gatunek muzyka elektroniczna, muzyka eksperymentalna, IDM, glitch
Aktywność od 1997
Wydawnictwo muzyczne Fat Cat Records
Powiązania FM Belfast
Skład
Gunnar Örn Tynes
Örvar Þóreyjarson Smárason
Sigurlaug Gisladottir
Gyða Valtýsdóttir
Samuli Kosminen
Byli członkowie
Kristín Anna Valtýsdóttir
Ólöf Arnalds
Eiríkur Orri Olafsson
Hildur Guðnadóttir
Róbert Sturla Reynisson
Strona internetowa

múm (wym. [mu:m]) – eksperymentalna islandzka grupa muzyczna, której muzykę określa miękki wokal, elektroniczny glitch oraz różne tradycyjne instrumenty muzyczne. Nazwa zespołu nie miała nic oznaczać i nie ma nic wspólnego z angielskim słowem mum, dlatego powinna być czytana w języku polskim jako mum.

Grupa powstała w 1997 w składzie: Gunnar Örn Tynes, Örvar Þóreyjarson Smárason, siostry bliźniaczki Gyða i Kristín Anna Valtýsdóttir. W 2002, po pierwszym amerykańskim tournée, Gyða opuściła zespół, by powrócić na studia w Reykjavíku. W styczniu 2006 zespół opuściła również Kristín Anna; wiadomość ta została jednak ujawniona dopiero 23 listopada 2007.

Ich czwarty album – Go Go Smear the Poison Ivy – nagrywany w 2006 został wydany 24 września 2007. Premierę płyty poprzedzał singel „They Made Frogs Smoke 'Til They Exploded”, opublikowany 27 sierpnia 2007.

W dniu 27 sierpnia 2008 zespół ogłosił na swojej oficjalnej stronie internetowej, że pracuje nad swoją nową płytą. Członkowie múm nie potrafili podać dokładnej daty premiery, lecz zapewniali fanów, że z każdym dniem są coraz bliżej ukończenia. Udostępnili również kilka zdjęć z pracy nad realizacją albumu na swoim profilu My Space.

Podczas koncertu w Burgos (Hiszpania), który odbył się 22 maja 2009, zagrali piosenkę „Sing Along to Songs You Don't Know” ze swojego najnowszego albumu. Ten właśnie album, który był nagrywany w Finlandii, Estonii i Islandii, trafił do sprzedaży internetowej na stronie Gogoyoko w dniu 17 sierpnia 2009 oraz na płytach CD w dniu 24 sierpnia 2009. Muzycy wypuścili w grudniu 2011 EP-kę pod nazwą Gleðileg Jól (co w języku islandzkim oznacza „Wesołych Świąt”) z tradycyjnymi islandzkimi kolędami.

W dniu 1 czerwca 2012 múm wypuścił kompilację zawierającą 15 utworów nagranych w latach 1998–2000 pt. Eraly Birds. 9 grudnia 2013, współpracując z Kylie Minogue, nagrał piosenkę „Whistle”, która pojawiła się na SoundCloud.

Zespół nagrał swój szósty album Smilewound we wrześniu 2013 i wydał go na płycie CD, winylowej oraz w wersji do pobrania. Następnie 7 września wydał go również na kasecie dla Cassette Store Day.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

  • „Green Grass of Tunnel” (2002)
  • „Nightly Cares” (2004)
  • „They Made Frogs Smoke 'til They Exploded” (2007)
  • „Marmalade Fires” (2007)

Minialbumy (EP)[edytuj | edytuj kod]

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

Wydane tylko w Islandii[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]