Mała Góra (Góry Izerskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mała Góra
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony północnej z drogi nr 361
Państwo  Polska
Pasmo Sudety,
Góry Izerskie,
Wysoki Grzbiet
Wysokość 728 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Mała Góra
Mała Góra
Ziemia50°54′34,96″N 15°16′30,22″E/50,909711 15,275061

Mała Góra niem. Kleinerberg) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w zachodniej części Gór Izerskich, na zakończeniu północnego, bocznego ramienia czes.Jindřichoveckecho hřbena, które odchodzi od Smrek czes. Smrka. Około 4,0 km na zachód od miejscowości Świeradów-Zdrój.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie w bocznym grzbiecie odchodzącym od Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich w kierunku północnym. Charakteryzuje się wyrazistym wierzchołkiem o regularnej rzeźbie i ukształtowaniu o stromych zboczach: północnym, zachodnim i wschodnim. Wznosi się w bliskiej odległości od wzniesień: Rapická hora wznoszącym się po zachodniej stronie i Czerniawska Kopa po wschodniej stronie. Wyrasta z północnego zbocza wzniesienia Smrek czes. Smrk w kształcie wysuniętego na północ długiego garbu. Stanowi jedno z trzech wzniesień wyrastających z północnego zbocza rozległego masywu Smreka. Zbocza wschodnie i zachodnie schodzą stromo w kierunku dobrze wykształconych dolin rzecznych, które wyraźnie wydzielają wzniesienie, od zachodu dolina potoku Granicznik czes. Hraniční potok a od wschodu dolina potoku Łużyca. Zbocze południowe łagodnie przechodzi w północne strome zbocza wzniesienia Smreka (1124 m n.p.m.), od którego oddzielone jest niewielkim wypłaszczeniem. Po północnej stronie wzniesienia prowadzi droga nr 361 do byłego przejścia granicznego z Czechami Czerniawa-Zdrój-Nové Město pod Smrkem. Od południa wzniesienie góruje nad Ulickiem, niewielką częścią miasta Świeradów-Zdrój. Położenie wzniesienia oraz kształt czyni wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Masyw Małej Góry położone jest w obrębie bloku karkonosko-izerskiego, w północnej części metamorfiku izerskiego. Podłoże wzniesienie zbudowane jest z gnejsów i granitognejsów. Szczyt i zbocza wzniesienia pokrywa warstwa młodszych osadów: glin, żwirów, piasków i lessów z okresu zlodowaceń plejstoceńskich i osadów powstałych w chłodnym, peryglacjalnym klimacie.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Wierzchołek i zbocza wzniesienia porasta w większości naturalny las mieszany regla dolnego, a w partiach szczytowych świerkowy z niewielką domieszką drzew liściastych. Północne zbocze poniżej poziomu 420 m n.p.m. zajmują łąki i pola uprawne.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Podnóżem wschodniego zbocza wzdłuż potoku Granicznik przebiega granica polsko-czeska.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • U północnego podnóża wzniesienia na poziomie 530 m n.p.m. w bliskiej odległości od drogi nr 361 położone jest Źródło Cesarza Józefa, przy którym 23.08.1779 r. odpoczywał Cesarz Józef II[1].
  • Na północno-zachodnim zboczu na poziomie 590 m n.p.m. znajduje się niewielka grupa skalna.

Zobacz[edytuj | edytuj kod]

  • Potok oznaczony na mapach i w przewodnikach nazwą Granicznik czes. Hraniční potok zgodnie z mapą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu nazywa się Łużyca[2].
  • Potok oznaczony na mapach i w przewodnikach nazwą Łużyca zgodnie z mapą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu nazywa się Strużyna[2].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Północnym podnóżem prowadzi szlak turystyczny

  • szlak turystyczny zielony zielony – prowadzący ze Smreka do Pobiednej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]