Mała Płyta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mała Płyta – skała w Dolinie Kobylańskiej na Wyżynie Olkuskiej w miejscowości Kobylany, w gminie Zabierzów, powiecie krakowskim, województwie małopolskim[1]. Znajduje się w dolnej części orograficznie prawych zboczy doliny, pomiędzy Turnią Marcinkiewicza i Szarą Płytą, naprzeciwko Żabiego Konia[2]. Ma postać krótkiego grzebienia skalnego opadającego ze zbocza w kierunku południowo-wschodnim[1]. U podstawy górnej części tego grzebienia znajduje się po północnej stronie duży schron jaskiniowy zwany Garażem[2].

Dolina Kobylańska jest jednym z najbardziej popularnych terenów wspinaczki skalnej. Skały posiadają dobrą asekurację[2]. Zbudowana z wapieni Mała Płyta znajduje się na terenie otwartym. Ma wysokość 8 m i połogie ściany o wystawie południowej. Przez wspinaczy skalnych zaliczana jest do Grupy Zjazdowej Turni. Wspinacze poprowadzili na niej 2 drogi wspinaczkowe o trudności IV i VI w skali Kurtyki[3].

Położenie
Mała Płyta i Garaż od wschodu
Mała Płyta od południowego wschodu

Mała Płyta wraz ze znajdującą się na przeciwległym zboczu turnią Żabi Koń tworzy tzw. Bramę Kobylańską – obustronnie zamknięte skałami zwężenie doliny[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2018-06-24].
  2. a b c Paweł Haciski: Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Warszawa: RING, 2015. ISBN 978-83-937960-0-7.
  3. Baza topo portalu górskiego. [dostęp 2018-06-24].