Małgorzata Hohenzollern-Sigmaringen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Małgorzata, księżniczka Rumunii

Małgorzata, księżniczka Rumunii, urodzona jako Małgorzata, księżniczka Hohenzollern-Sigmaringen (ur. 26 marca 1949 w Lozannie) – księżniczka rumuńska, Strażniczka Korony Rumuńskiej, przyszła głowa Dynastii rumuńskiej.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jest najstarszą córką króla Rumunii, Michała I i jego żony królowej Anny. Jest 83. w linii do brytyjskiego tronu.

Po swojej abdykacji Michał I osiedlił się na stałe w Lozannie, gdzie urodziła się jego najstarsza córka Małgorzata oraz Helena i Irena. A ponieważ władze Szwajcarii nie zgodziły się, by nosiły one tytuł "księżniczek Rumunii", dwie młodsze siostry Małgorzaty przychodzą na świat poza granicami tego kraju.

Małgorzata wiodła skromne i szczęśliwe dzieciństwo, z dala od śmietanki towarzyskiej. Wychowywana była w miłości do Rumunii.

Dopiero w 1990 roku, Małgorzata ma okazję zobaczyć kraj, która była oddana od najwcześniejszego dzieciństwa. Księżniczka dorastała w rumuńskim duchu, w religii prawosławnej, w mieszaninie tradycji, wiary, nadziei, smutku, rozczarowania, a nawet cierpienia. Małgorzata opowiadała: "Gdy w roku 1990 wysiadłam z samolotu i po raz pierwszy w życiu postawiłam nogę na ojczystej ziemi, by towarzyszyć konwojowi humanitarnemu, przeżyłam nie lada wstrząs: znałam ulice, ale ich nie rozpoznawałam, rozumiałam sposób myślenia ludzi, ale pierwszy raz słyszałam, jak mówią".

21 września 1996 roku księżniczka Małgorzata poślubiła Radu Duda (młodszego od niej o 11 lat), który 1 czerwca 1999 roku otrzymał od głowy rodu Sigmaringen, księcia Fryderyka Wilhelma, tytuł księcia Hohenzollern-Veringen.

Następczyni tronu[edytuj | edytuj kod]

30 grudnia 2007 roku ogłosił akt o nazwie "Fundamentalne prawa Rodziny Królewskiej Rumunii", w którym uznał za spadkobierczynię praw do korony rumuńskiej swoja najstarszą córkę Małgorzatę. Nadał jej prawo do posługiwania się tytułem "Strażniczki Korony Rumuńskiej" Dotychczasowe rumuńskie prawo sukcesyjne nie dopuszczało do dziedziczenia tronu przez kobiety, w razie restauracji monarchii należy więc znieść prawo salickie w zakresie dziedziczenia tronu.

Zmiana zasad dziedziczenia ma prywatny charakter, jest uznawana jednak przez rumuńską rodzinę królewską Zgodnym z ostatnim prawem sukcesyjnym obowiązującym przed zniesieniem monarchii rumuńskiej, następcą pretensji do tronu rumuńskiego, jest Karol Fryderyk, książę Hohenzollern, głowa rodu Hohenzollern-Sigmarinen (ur. 20 kwietnia 1952).[1]

Przypisy