Małopolski Piknik Lotniczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pokaz możliwości śmigłowca ratowniczego, 2006
Tłum w oczekiwaniu na start kolejnego samolotu, 2007

Małopolski Piknik Lotniczy – największy organizowany w południowej Polsce pokaz lotniczy. Pierwszy raz został zorganizowany w 2004. Impreza odbywa się na terenie jednego z najstarszych lotnisk w Europie – Rakowice-Czyżyny, które znajduje się w Krakowie. Lotnisko, rozformowane, z 1900-metrową betonową drogą startową przedzieloną ulicą i częściowo wkomponowaną w teren osiedla mieszkaniowego, zostało ponownie uruchomione jako lądowisko o wymiarach 720 x 60 m z betonową nawierzchnią m.in. na potrzeby pikniku. Piknik jest organizowany przez Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego, które znajduje się na terenie dawnego lotniska. Jego celem jest przybliżenie odbiorcom historii i tradycji polskiego lotnictwa.

W trakcie imprezy prowadzone są pokazy lotnicze - niskie przeloty oraz akrobacyjne - prowadzone przez polskich i zagranicznych pilotów. Wśród gości byli dotychczas m.in. Jurgis Kairys, Marek Szufa, Peter Besenyei oraz polski zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry.

Po zakończeniu VI edycji, 28 czerwca 2009 roku miał miejsce wypadek turystycznego samolotu Cessna 172. Zginęły w nim dwie osoby (w tym pilot), a dwie zostały ranne. Przyczyną wypadku było przeciążenie samolotu, którego masa startowa była wyższa od dopuszczalnej przy panującej na lotnisku temperaturze. [1].

VII edycja, planowana na 2011 rok, została odwołana ze względu na uchylenie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przepisów o organizacji pokazów lotniczych. Kolejne edycje odbywają się już bez zakłóceń. W 2020 roku Piknik z przyczyn niezależnych od organizatora został odwołany[2], a w 2021 roku się nie odbył[3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]