Małpożer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Małpożer
Pithecophaga jefferyi[1]
Ogilvie-Grant, 1896
Małpożer
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd szponiaste
Rodzina jastrzębiowate
Podrodzina jastrzębie
Plemię Circaetini
Rodzaj Pithecophaga[2]
Ogilvie-Grant, 1896
Gatunek małpożer
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 CR pl.svg

Małpożer[4] (Pithecophaga jefferyi) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), zamieszkujący Filipiny. Jeden z najrzadszych, najbardziej zagrożonych i najpotężniejszych ptaków na świecie. Jest objęty międzynarodową ochroną gatunków ginących. Obecnie jego populację na wolności ocenia się na zaledwie 200-450 osobników.

Żyje na obszarach wyżynnych oraz leśnych. Osiąga długość ciała ok. 86-102 cm, rozpiętość skrzydeł - ok. 2 m, masę ciała - ok. 7 kg. Ma długi ogon, stosunkowo krótkie skrzydła i wysoki, spłaszczony po bokach dziób. Upierzenie jest ciemnobrązowe z wierzchu i brudnobiałe od spodu, ogon z czarnymi poprzecznymi prążkami. Na głowie ma "grzywę" z długich, jasnobrązowych piór, które nadają mu "lwi" wygląd.

Małpożer poluje na małpy, gryzonie, węże, jaszczurki oraz ptaki, takie jak dzioborożce. Skład pokarmu różni się zależnie od zamieszkiwanej wyspy. Poluje z zasiadki na gałęzi lub z lotu ślizgowego ponad koronami drzew.

Małpożery są monogamiczne - dobierają się w pary na całe życie. Gniazdo budują na wyniosłym drzewie (z rodziny Dipterocarpaceae), ok. 30 m nad ziemią. Samica składa 1 jajo. Oboje rodzice opiekują się jajem, a następnie pisklęciem przez 20 miesięcy, mogą więc wyprowadzać lęg tylko raz na dwa lata.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pithecophaga jefferyi, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Pithecophaga, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 30 grudnia 2010]
  3. BirdLife International 2015, Pithecophaga jefferyi [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2016-1 [dostęp 2016-10-26] (ang.).
  4. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Plemię: Circaetini Sundevall, 1836 (Wersja: 2016-02-24). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-10-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Christopher M. Perrins (główny konsultant) we współpr. z Międzynarodową Radą Ochrony Ptaków (ICBP): Wielka encyklopedia ptaków. Warszawa: Muza SA, 2004. ISBN 83-7319-521-1.