Dzioborożce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzioborożce
Bucerotidae[1]
Rafinesque, 1815
Dzioborożec wielki (Buceros bicornis)
Dzioborożec wielki (Buceros bicornis)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada neognatyczne
Rząd dzioborożcowe
Rodzina dzioborożce
Synonimy
Rodzaje

zobacz opis w tekście

Zasięg występowania
Mapa występowania

Dzioborożce (Bucerotidae) – rodzina ptaków z rzędu dzioborożcowych (Bucerotiformes). Należy do niej około 50 gatunków ptaków, z których wszystkie mają stosunkowo długie, zakrzywione dzioby, często z dodatkową rogową naroślą na górnej części dzioba. Całość dzioba jest często bardzo kolorowa.

Występowanie[edytuj]

Występują w Afryce subsaharyjskiej, tropikalnych rejonach Azji, aż do Filipin i Wysp Salomona[2].

Charakterystyka[edytuj]

Żyją w zależności od gatunku, zarówno w lasach jak i na otwartych przestrzeniach. Są wszystkożerne, zjadają owoce, owady i małe kręgowce. Samice dzioborożców składają w dziupli drzewa do 6 jaj. Na czas wysiadywania i karmienia piskląt, samiec zamurowuje samice wewnątrz dziupli, używając do tego celu błota, odchodów i nadtrawionych owoców, które po zaschnięciu tworzą twardą pokrywę. W pokrywie zachowany jest niewielki otwór, przez który samiec karmi samicę i młode. W momencie kiedy pisklęta urosną na tyle, że w środku dziupli robi się zbyt ciasno, samica rozkuwa otwór, wydostaje się na zewnątrz, po czym ponownie zamurowuje wejście do dziupli i razem z samcem kontynuuje wykarmianie młodych.

Wokalizy dzioborożców są bardzo urozmaicone. Na przykład u dużego, naziemnego dzioboroga abisyńskiego przypominają dość oddalone dźwięki rogu mgielnego, a krzyki toko żałobnego (Tockus fasciatus) przypominają dźwięk gwizdka. Głosy różnią się intensywnością, odstępami i mniejszą lub większą regularnością[3].

Badania filogenetyczne dowodzą, że takson Bucerotidae jest taksonem siostrzanym kladu Upupidae + Phoeniculidae[4].

Podział systematyczny[edytuj]

Do rodziny należą następujące podrodziny, rodzaje[5]:

Przypisy

  1. Bucerotidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Frank Gill, David Donsker (red.): Todies, motmots, bee-eaters, hoopoes, wood hoopoes & hornbills (ang.). IOC World Bird List: Version 4.2. [dostęp 2014-07-12].
  3. Red. naukowy Christine Sourd: Dżungla. Encyklopedia dzikich zwierząt.. Warszawa: Świat Książki, 1992. ISBN 83-7129-804-8.
  4. Harshman, John: Bucerotiformes (ang.). Tree of Life Web Project. [dostęp 15 kwietnia 2009].
  5. Systematyka i nazwy polskie za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Rodzina: Bucerotidae Rafinesque, 1815 - dzioborożce - Hornbills (Wersja: 2013-09-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2014-03-13].
  6. Złatozar Boew i Dimitar Kowaczew. Euroceros bulgaricus gen. nov., sp. nov. from Hadzhidimovo (SW Bulgaria) (Late Miocene) – the first European record of Hornbills (Aves: Coraciiformes). „Geobios”. 40 (1), s. 39–49, 2007. DOI: 10.1016/j.geobios.2005.12.001 (ang.).