Maciej Wiesner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maciej Wiesner
Data i miejsce urodzenia

6 kwietnia 1965
Ostrów Wielkopolski

doktor habilitowany nauk fizycznych
Specjalność: nanofizyka, fizyka ciała stałego
Alma Mater

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Doktorat

1994 – fizyka
UAM

Habilitacja

2011 – fizyka
UAM

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Okres zatrudn.

1989 - nadal

Maciej Tadeusz Wiesner (ur. 6 kwietnia 1965 w Ostrowie Wielkopolskim[1]) – polski fizyk, doktor habilitowany nauk fizycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia z fizyki ukończył na poznańskim UAM w 1989, gdzie następnie został zatrudniony[1]. Stopień doktorski uzyskał w 1994 na podstawie pracy pt. Relaksacja dielektryczna w krysztale Cd2Nb2O7 w przedziale temperatur od 4.7 K do 300 K (promotorem był prof. Wojciech Nawrocik)[2]. Habilitował się w 2011 z zakresu fizyki na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy o tytule Ferroelastic Crystals and Their Nonlinear Elastic Properties Observed in Frequency Range from Gigahertz to Milihertz[2]. Odbył też szereg zagranicznych wizyt naukowych, m.in. w rosyjskim Joint Institute for Nuclear Research w Dubnej, brytyjskim Rutherford Appleton Laboratory, szwedzkim Uniwersytecie Technologicznym Chalmers w Göteborgu oraz w fińskim O.V.Lounasma Laboratory Aalto University Technicznego Uniwersytetu w Helsińskach. Stypendysta Programu Fulbrighta.

Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Fizyki Kryształów Wydziału Fizyki UAM[2]. Na macierzystym wydziale prowadzi zajęcia z nanolitografii, metod badań nanostruktur oraz materiałów w nanoelektronice[3]. Ponadto jest kierownikiem Laboratorium Mikroskopii Sił Atomowych poznańskiego Centrum NanoBioMedycznego[4]. W pracy badawczej zajmuje się nanoelektroniką, rezonatorami nanoelektromechanicznymi, transportem elektronów na grafenie oraz izolatorami topologicznymi[4].

Swoje prace publikował m.in. w „Ferroelectrics" oraz w „Physical Review B"[5][6]. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Jest synem Tadeusza i Marty Wiesnerów. Żonaty z Jolantą, ma córkę Annę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Maciej Tadeusz Wiesner. prabook.com. [dostęp 2015-10-23].
  2. a b c Dr hab. Maciej Tadeusz Wiesner, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2015-10-23].[martwy link]
  3. dr hab. Maciej Wiesner. usosweb.amu.edu.pl. [dostęp 2015-10-22].
  4. a b dr hab. Maciej Wiesner. cnbm.amu.edu.pl. [dostęp 2015-10-23].
  5. Maciej Wiesner (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 2016-07-26].
  6. Maciej Wiesner. researchgate.net. [dostęp 2016-07-26]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]