Madcon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Madcon
Madcon.jpg
Madcon podczas występu w Niemczech
Pochodzenie  Norwegia
Gatunek hip-hop
Aktywność od 1992
Obecni członkowie
Tshawe Baqwa
Yosef Wolde-Mariam
Strona internetowa

Madcon (skrót od Mad Conspiracy) – pochodzący z Norwegii zespół tworzący muzykę hip-hop/rap. W skład wchodzą Tshawe Baqwa oraz Yosef Wolde-Mariam.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Tshawe Baqwa urodził się w Niemczech, jego rodzice są pochodzenia południowoafrykańskiego, jednak wychował się w Tveita, we wschodnim Oslo. Yosef Wolde-Mariam urodził się w Norwegii, a jego rodzice mają pochodzenie etiopijskie i erytrejskie.

Współpracują z różnymi norweskimi artystami, ale pierwsze zaproszenie do nagrania wspólnego singla dostali od zespołu Paperboys. Ów singel – „Barcelona” – stał się wielkim hitem w Norwegii. Madcon wygrali nagrodę za najczęściej emitowany teledysk roku od stacji telewizyjnej ZTV. Zespół miał też duży wpływ na wygraną Paperboys w konkursie Spellemannprisen – równoważnym nagrodzie Grammy.

Aktualnie Tshawe i Yosef są gospodarzami programu rozrywkowego The Voice of Madcon emitowanego na antenie norweskiej stacji muzycznej „The voice” od piątku do czwartku o godz. 22.00. Show prezentuje rozmowy, wywiady oraz teledyski.

W 2007 r. Tshawe wystąpił w norweskiej edycji Tańca z gwiazdami pt. Skal Vi Danse? Tshawe zakończył swój udział w programie wygrywając główną nagrodę[1].

Od marca 2008 r. Madcon są gospodarzami nowego programu rozrywkowego na kanale TV2. Show nazywa się Kan du teksten? i jest podobny do polskiego programu Tak to leciało! emitowanego w telewizji TVP2. W maju 2010, wystąpili w Intervalu Konkursu Piosenki Eurowizji w Oslo. Zaśpiewali wtedy piosenkę „Glow”, która otworzyła im drogę do kariery piosenkarskiej.

Pierwszym singlem z ich albumu So Dark The Con Of Man jest utwór Beggin, który 8 razy osiągnął tytuł platyny i przez dwa tygodnie był pierwszy na norweskich listach hitów. Beggin jest coverem oryginalnej piosenki z 1967 r. wykonanej przez The Four Seasons. W Polsce popularna była ich piosenka Freaky Like Me, która dotarła do czwartego miejsca w notowaniu Polish Chart Airplay[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Pozycja na liście Sprzedaż
NO UK GER FRA
2004 It’s All A Madcon
  • Pierwszy album studyjny
  • Wyprodukowano: 2004
[3] [3] [3]
  • Sprzedaż światowa:
2007 So Dark the Con of Man
  • Drugi album studyjny
  • Wyprodukowano: 2007
3 137 45 11
  • Sprzedaż światowa:

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Singel Pozycje Album
NO WW UK IRL GER POL FRA EU LT
2004 „Doo-Wop” 11 It’s All A Madcon
„Infidelity” (feat Sofian) 18
2008 Beggin 1 21 5 8 7 25 1 21 3 So Dark The Con Of Man
„Back On The Road” (feat Paperboys) 6 [3] [3] 54 [3] 10 12
„Dandelion” bd. bd. bd. bd. bd. bd. bd. bd. bd.
2008 „Liar” bd. bd. bd. bd. bd. bd. bd. bd. bd.

2010 Glow 2010 Freaky like me feat.Ameerah

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]