Magdalena Álvarez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Magdalena Álvarez
Magdalena Álvarez 1.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 lutego 1952
San Fernando
Posłanka do PE VII kadencji
Okres od 14 lipca 2009
do 15 lipca 2010
Przynależność polityczna PSOE

Magdalena Álvarez Arza (ur. 15 lutego 1952 w San Fernando) – hiszpańska polityk i ekonomistka, była minister robót publicznych, od 2009 do 2010 deputowana do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia z zakresu ekonomii i biznesu na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Na tej samej uczelni uzyskała następnie stopień naukowy doktora. Od 1977 do 1990 prowadziła zajęcia na Universidad Nacional de Educación a Distancia (uniwersytecie studiów zaocznych), w latach 80. wykładała też m.in. w Instytucie Studiów Podatkowych.

W 1979 uzyskała uprawnienia inspektora podatkowego. Pracowała w administracji podatkowej, objęła stanowisko głównego inspektora podatkowego prowincji Málaga. W 1994 wybrano ją do parlamentu Andaluzji, w tym samym roku w rządzie regionalnym została ministrem gospodarki. Urząd ten sprawowała nieprzerwanie przez dziesięć lat.

W 2004 i 2008 z listy Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej uzyskiwała mandat posłanki do Kongresu Deputowanych. W 2004 została przewodniczącą PSOE w prowincji Málaga. W tym samym roku w pierwszym rządzie José Luisa Zapatero powołano ją na stanowisko ministra robót publicznych. Funkcję tę pełniła przez pięć lat.

W wyborach w 2009 z ramienia PSOE uzyskała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego. W PE przystąpiła do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, wybrano ją też do Komisji Transportu i Turystyki[1]. Rok później odeszła z PE, obejmując stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]