Malaga (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Málaga
prowincja
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Hiszpania

Siedziba

Malaga

Powierzchnia

7 308 km²

Populacja (2013)
• liczba ludności


1 652 999[1]

• gęstość

226 os./km²

Języki urzędowe

hiszpański

Liczba przedstawicieli w parlamencie
Liczba senatorów

4

Liczba posłów

10

Położenie na mapie Hiszpanii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Malaga – prowincja w Hiszpanii, w Andaluzji, mająca stolicę w mieście o tej samej nazwie. Graniczy z prowincjami: Kadyks, Sewilla, Kordoba i Grenada oraz z Morzem Śródziemnym.

Populacja jest skoncentrowana głównie w aglomeracji Malagi i wzdłuż wybrzeża. Dwie piąte populacji prowincji mieszka w stolicy prowincji. Gęstość zaludnienia prowincji wynosi 218 os/km² i jest wyższa od średniej krajowej i średniej Andaluzji.

Główną gałęzią przemysłu i sławą prowincji jest resorty turystyczne, szczególnie te, które leżą wzdłuż wybrzeży Costa del Sol ("Słoneczne Wybrzeże"). Te plaże są odwiedzane przez miliony europejskich turystów rocznie. Poza plażami, górzysta prowincja ma bardzo interesujące miejsca do odwiedzenia, jak wąwóz El Chorro lub Torcal w Antequera.

Prowincja Malaga ma 100 gmin. Poza stolicą prowincji, główne miasta to Marbella, Vélez-Málaga, Antequera i Ronda.

W Maladze jest ciepły klimat śródziemnomorski z suchymi, długimi latami i krótkimi, łagodnymi zimami. Generalnie, środkowo-wschodnie wybrzeża mają subtropikalny klimat śródziemnomorski, podczas gdy na wschodnim krańcu z powodu Atlantyku jest więcej opadów, które są dosyć obfite. Na północy Malagi jest klimat śródziemnomorski kontynentalny z zimnymi, suchymi zimami i ciepłymi latami.

Comarki[edytuj | edytuj kod]

W skład prowincji Málaga wchodzą następujące comarki:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]